Rok szkolny 2017/2018

grudzień

 • W ramach innowacji pedagogicznej RODZIC W SZKOLE ,,Warsztaty od Mamy i Taty'', lekcję ozdób świątecznych z masy solnej w klasie 1 poprowadziła Pani Justyna Rusin, mama Błażeja. Doradztwem i pomocą służyła Pani Anna Śliwińska. Dzieci ugniatały, formowały i ozdabiały z masy solnej bałwanki, choinki, serduszka, misiaczki , które przekażą dla zaproszonych gości na spotkaniu opłatkowym, jako DAR MAŁYCH SERDUSZEK .
  Dziękujemy za zaangażowanie i pomoc.

 

 • Wyjątkowy dzień
  6-go grudnia zapanował u nas szczególny klimat, gdyż - zgodnie z tradycją – gościliśmy świętego Mikołaja. Dotarł on do szkoły z workiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdej klasy znalazły się paczki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście Mikołaj. Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.

 

listopad

 •  Dzieje Gliwic i wizyta w Domu Dziecka
  30.11. 2017r. klasa VII wraz z wychowawczynią Panią Danutą Paśnik i nauczycielem geografii Grzegorzem Czarnym uczestniczyła w wyjeździe do Gliwic.
  Na początku wycieczki uczniowie udali się na Wydział Geologii Politechniki Śląskiej, gdzie brali udział w lekcji muzealnej, podczas której poznali tajniki galowego umundurowania górniczego, dzieje geologiczne Gliwic i okolic oraz zapoznali się z różnorodnością minerałów i skał, jakie można oglądać w Muzeum Geologii Złóż.
  Następnie uczestnicy wyjazdu zwiedzali muzeum znajdujące się na terenie Zamku Piastowskiego, gdzie zapoznani zostali z dziejami historycznymi okolic Gliwic. Zobaczyli jak wyglądał wystrój dawnych śląskich mieszkań, tradycyjne stroje i znaleziska archeologiczne znajdowane w okolicy. W zasobach tych największe wrażenie zrobił szkielet mamuta oraz znaleziska z Bargłówki (Burgoneta- hełm z XVI w.).
  Kulminacyjna częścią wyjazdu była jednak wizyta w Domu Dziecka numer III w Gliwicach, gdzie uczniowie przekazali swoim rówieśnikom paczki mikołajkowe zawierające różnego rodzaju słodycze. Spotkanie miało na celu integrację oraz uwrażliwianie na los i potrzeby innych. Wychowankowie Domu Dziecka oraz ich opiekunowie dziękując za wizytę i prezenty wyrazili szczerą ochotę podtrzymywania tradycji mikołajkowej w przyszłym roku. Serdeczne podziękowania dla współuczestniczących w wyjeździe rodzicach, mamie: Tomka Salberta, Tomka Kałuży i Szymona Matysika za opiekę i zorganizowanie dojazdu.

 

 • W środę 29 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla uczniów klas IV – VII i młodszych swoich kolegów będących w świetlicy szkolnej.
  W tym dniu sala gimnastyczna została zamieniona w "balową salę wróżb". Dyskotekowe tańce, gry i zabawy przeplatano konkursami i wróżbami. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, ustawiał buty w kierunku drzwi odkrywał  kubki, czy losował klucze. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.
  Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych. Warto o tym pamiętać.
  Dziękujemy pani Marcie Dzwonek i pani Sabinie Scholz – Michalik opiekunkom Samorządu Uczniowskiego za pomoc w  zorganizowaniu tego andrzejkowego popołudnia.

 • 12.11.2017r w hali sportowej im. Huberta Wagnera w Pyskowicach odbyły się XVIII Indywidualne Mistrzostwa Powiatu Gliwickiego w tenisie stołowym. Nasza szkołę , jak również miejscowość, reprezentowali Julia Moric i Kacper Rusin- uczniowie V klasy.Julia, ze względu na swój rocznik 2007, walczyła w grupie żaczek gdzie zdobyła WICEMISTRZOSTWO POWIATU. Dwa pojedynki wygrała gładko 3:0 , co pozwoliła jej dotrzeć do finału. W grze finałowej musiała jednak uznać lepszą formę przeciwniczki ale do domu wróciła z srebrnym medalem mistrzostw, pamiątkowym dyplomem oraz  z zapałem do dalszej pracy na treningach. Kacper w kategorii młodzik dzięki swojemu doświadczeniu i walce uplasował się na pierwszym miejscu podium, czyli zdobył MISTRZOSTWO POWIATU. Kacper otrzymał pamiątkowy puchar, medal i dyplom. Nagrody i satysfakcja zachęcają do dalszej pracy i poświęceń  na treningach. Organizatorem XVIII Indywidualnych Mistrzostw Powiatu Gliwickiego był Powiat Gliwicki we współpracy z Samorządem Miasta Pyskowice oraz UKS „FENIKS” Pyskowice.
  Naszej WICEMISTRZYNI I MISTRZOWI GRATULUJEMY !!!
  Zapraszamy wszystkich chętnych na treningi tenisa stołowego, które odbywać się będą  w naszej szkole we wtorki od 15:30.
  autor: J. Rusin

 

 • 14 listopada 2017 r. uczniowie pierwszej klasy mieli okazje być uczestnikami niecodziennej lekcji języka polskiego. Rolę nauczyciela dowodzącego grupą rodziców, przyjęła pani Roksana Cieślok, mama Nadii. Tematem przewodnim lekcji były wiersze polskiego poety  Jana Brzechwy. Błażej Rusin razem z mamą Justyna przedstawili wiersz pt. „Kwoka”, której dzieci zarzuciły brak gościnności i dobrego wychowania. Kacper Foit z mama Bernadetą pięknie wyrecytowali wiersz pt.„Kłamczucha”. Nasze pierwszaki zgodziły się , że „kłamstwo ma krótkie nogi” i może wyrządzić krzywdę innym. Filip Śliwiński z mama Anią w humorystycznej scence zaprezentowali wiersz pt. „Leń”. Koledzy  koleżanki Filipa wiedzą już , że „praca popłaca”. Emilia Kwaśny z mamą Małgosią w różowych sukienkach przedstawiły wiersz „Samochwała”. Dzieciaki doszły do wspólnego wniosku, że lepiej kogoś chwalić niż samemu się przechwalać.  Na koniec podzieleni na cztery grupy, nasze dzielne pierwszaki udzieliły rad wychowawczych bohaterom wierszy Jana Brzechwy. Bardzo dziękujemy mamom za trud włożony w przygotowanie tej niesamowitej lekcji. Uczniowie ocenili pracę mam na „ 6”.
  autor: J. Rusin

 

 • Bezpieczny Internet – szkolenie dla rodziców
  Współczesny świat wymaga od dorastających dzieci i młodzieży znajomości nowych technologii. Dzieci chłoną wszelkie nowinki technologiczne, jednak najważniejszym i najczęściej używanym narzędziem pozostanie Internet. Internet jest kopalnią wiedzy, miejscem rozrywki i kontaktu z przyjaciółmi, placem zabaw. Niestety, wykorzystywany nieostrożnie może okazać się destrukcyjnym przyjacielem. W związku z tym w naszej szkole podczas spotkania 14 listopada zostało zorganizowane szkolenie dla rodziców, którego głównym celem była profilaktyka cyberprzestępczości (pedofilia on-line, nękanie rówieśników złośliwymi i krzywdzącymi wpisami w serwisach społecznościowych i forach dyskusyjnych) oraz zapobieganie uzależnieniom. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za aktywne uczestnictwo w szkoleniu.

 

 • Dzień Niepodległości
  8 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Bargłówce miał miejsce uroczysty apel z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku przypadła 99 rocznica tego wydarzenia,  a w przyszłym roku będziemy obchodzić szczególną datę - 100 lat jak żyjemy w Niepodległej Polsce. W uroczystości  brała udział cała społeczność szkolna. Uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami przygotowywali symbole narodowe. Klasy starsze własnoręcznie wykonały kotyliony o barwach narodowych.  Wybrani przedstawiciele klas III - VII brali udział w części artystycznej odgrywając scenki lub recytując wiersze o tematyce patriotycznej. Na szczególną uwagę zasługuje moment, w którym odbywa się dialog pomiędzy wnuczkiem a dziadkiem. Wnuczek pyta dziadka  z ciekawości, dlaczego do takiej sytuacji doszło, że Polska przez 123 lata była pod zaborami a później odzyskała Niepodległość.  Dziadek musiał się trochę natrudzić, żeby wytłumaczyć te zawiłe losy naszego kraju. Nie brakowało również pieśni patriotycznych, które chętnie były śpiewane przez wszystkich uczestników. Na uwagę zasługuje przygotowana dekoracja sali i stroje wykonawców. W ostatniej części został przeprowadzony mini quiz podsumowujący wiadomości historyczne tego okresu.  Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor dziękując wszystkim za przygotowanie tej uroczystości.

październik

 • Jesienne spotkanie integracyjne
  Dnia 25 października 2017r. odbyło się w naszej szkole spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział goście z Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Sośnicowicach.
  Po uroczystym przywitaniu uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali krótki program artystycznym pt. „Cztery Żywioły”.   W związku z udziałem klasy trzeciej w Programie Ogólnopolskim  ,,Zdrowo jem, więcej wiem” została przeprowadzona lekcja pokazowa wraz z quizem, po której  odbyła się degustacja owoców i warzyw promująca zdrowe odżywianie.  W dalszej części spotkania uczniowie klasy pierwszej i trzeciej razem z gośćmi przygotowywali jesienne kompozycje z darów lasu przyniesionych przez młodszych kolegów i koleżanki. Na zakończenie spotkania, które przebiegało w niezwykle milej atmosferze wszyscy zostali poczęstowani przepysznym ciastem przygotowanym przez mamy naszych uczniów.

 • Magiczny poranek
  20 października naszą szkołę odwiedził iluzjonista Mario. Wszyscy z zapartym tchem œśledzili jego sztuczki, a wybrani uczniowie mogli na chwilę wcielić się w rolę asystentów pana Mario i przy użyciu magicznego zaklęcia: "Czary mary, hokus pokus, a psik!" mogli wyczarować jakiśœ przedmiot lub spowodować jego zniknięcie. Było bardzo miło i wesoło. Mamy nadzieję, że pan magik wkrótce znów zawita w naszej szkole.

 • Dnia 13 października br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak co roku uczniowie złożyli swoim nauczycielom życzenia i podziękowania za przekazaną wiedzę. Później odbyła się przygotowana przez Samorząd Uczniowski gala wręczenia nauczycielskich Oskarów – uczniowie nominowali swoich nauczycieli w filmowych kategoriach. A oto zwycięzcy:

  ·         aktor pierwszoplanowy – ks. proboszcz Józef Sklorz

  ·         aktorka drugoplanowa – p. Marta Matuszewska, p. Ewa Śnieżek, p. Ewa Szombera

  ·         najlepszy scenariusz – p. Danuta Paśnik-Rybińska

  ·         efekty dźwiękowe – p. Marcin Kubala

  ·         animacja – p. Alicja Walus-Wspaniały

  ·         scenografia – p. Anna Halder

  ·         reżyseria – p. Krzysztof Zawadzki

  ·         debiut roku – p. Grzegorz Czarny

  ·         aktorka komediowa – p. Sabina Scholz-Michalik

  ·         montaż – p. Bogusława Pawliczek

  ·         efekty specjalne – p. Małgorzata Malinowska-Idasiak

  ·         film krótkometrażowy – p. Dariusz Łabaj

  ·         aktorka dramatyczna – p. Anna Gold Cywińska

  ·         całokształt twórczości – p. Ewa Giedrys-Krysa

  ·         Oskar honorowy – p. Dyrektor Sylwia Langer.

 • Pasowanie na „Rycerza” Pierwszej Klasy
  1
  2 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Bargłówce, odbyło się nietypowe, bo w baśniowej scenerii pasowanie na „Rycerza” Pierwszej Klasy. Czternastu uczniów przywdzianych w stroje krasnoludków po pomyślnym wykonaniu trzech prób – zagadek dotyczących książek, odpowiadaniu w języku chińskim oraz teście sprawnościowym, przyjęło z ręki Królowej – pani Dyrektor Sylwii Langer, Rycerskie Pasowanie na Ucznia. Pierwszoklasiści otrzymali birety, stając się tym samym pełnoprawnymi „rycerzami” szkoły. Wydarzeniu towarzyszyła Czarownica – wychowawczyni, pani Małgorzata Malinowska - Idasiak (pomysłodawczyni przedsięwzięcia), rycerz oraz wróżki. Nie zabrakło przedstawiciela Gminy Sośnicowice, reprezentowanym przez pana Dyrektora Grzegorz Klyszcza, który inaugurację zwieńczył hojnymi prezentami. Na widowni zasiedli nauczyciele, pozostali uczniowie oraz rodzice, którzy dołożyli wszelkich starań, by ten dzień obfitował w przeróżne pyszności. Szczególne podziękowania należą się panu Burmistrzowi Marcinowi Stronczek, jego przedstawicielowi – panu Grzegorzowi Klyszcz, którzy uatrakcyjnili ten dzień przepięknymi upominkami.
  autor: Roksana Cieślok

 

 • Poznajemy tajemnice kosmosu
  10 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Bargłówce wybrali się na wycieczkę do niesamowitego Planetarium w Chorzowie. Sama sala, na której lektor prowadził zajęcia na temat gwiazdozbiorów oraz słońca wywarła na nas spore wrażenie. Dowiedzieliśmy się, że dzięki specjalnemu urządzeniu o nazwie planetarium jest możliwość przekazywania obrazów na całą salę. Samą nazwę tego miejsca zawdzięczamy właśnie temu przyrządowi. Tak jak zostało to wcześniej wspomniane, uczniowie poznali wygląd różnych gwiazdozbiorów oraz nauczyli się je rozróżniać, a także dowiedzieli się jak bardzo zmienia się kierunek i umiejscowienie słońca podczas różnych pór roku, biorąc pod uwagę godzinę oraz kierunek. Astronomiczne wiadomości niezmiernie nas zaciekawiły i bardzo nam się podobały. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
  autor: Maja Hyrsz klasa VII

 • Turniej pomiędzy kropelkami deszczu
  Mimo niesprzyjającej pogody w dniu 05.10.br został rozegrany turniej „Rzucanki siatkarskiej” o puchar naszej szkoły. Drużyny do zawodów wystawili rodzice, uczniowie i nauczyciele. Pierwszy mecz rozegrali rodzice i  uczniowie. Po wyrównanej walce  uczniowie wygrali w setach 1:2. Kolejne spotkanie rozegrali rodzice z nauczycielami. Mecz  zakończył się wynikiem 1:2 na korzyść nauczycieli.
   O puchar szkoły ostatecznie walczyli uczniowie i nauczyciele. Po dwu setowym meczu zwycięzcami zostali i puchar otrzymali nauczyciele. Dyrektor szkoły, Pani Sylwia Langer, wręczając puchary, podziękowała wszystkim uczestnikom zawodów; rodzicom za udział w zawodach mimo nieprzychylnej aury pogodowej, uczniom za bardzo dobra grę, mimo, że byli najmłodszymi uczestnikami
  i nauczycielom. Rodzice (zwycięzcy ubiegłorocznego turnieju) zapowiedzieli rewanż w przyszłym roku.

 • 02.10.2017 – DZIEŃ CHŁOPAKA
  Dnia 2 października br. odbył się w naszej szkole apel z okazji „Dnia Chłopaka”. Z tej okazji dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego wsparte przez żeńską część klasy VI złożyły chłopcom przekorne, ale bardzo serdeczne życzenia oraz wręczyły słodkie upominki. Ponadto zadbały o to, aby chłopcy wyglądali tego dnia wyjątkowo i elegancko i obdarowały ich własnoręcznie przygotowanymi imiennymi krawatami.

wrzesień

 • 25.09.2017 – Wybory do Samorządu Uczniowskiego
  Dnia 25 września br. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wyboru reprezentantów swojej społeczności. Kandydaci do Samorządu Uczniowskiego już  na kilka dni przed głosowaniem przygotowali plakaty prezentujące ich wizję pracy Samorządu oraz pomysły na wydarzenia, jakie chcieliby w szkole zorganizować. W głosowaniu wzięły udział wszystkie klasy, frekwencja dopisała. Po przeliczeniu wszystkich, prawidłowo wypełnionych kart skład Samorządu przedstawia się następująco: 

  Przewodnicząca - Maja Hyrsz - klasa VII
  Zastępca - Julia Moric - klasa V
  Skarbnik - Julia Kowalska klasa V


 

 • Bezpieczny tydzień
  Dbając o prawidłowy rozwój i bezpieczeństwo uczniów w dniach 18 – 22 września zorganizowany został w naszej szkole „Bezpieczny Tydzień”. Do realizacji zostały zaplanowane działania zarówno dydaktyczne jak i wychowawcze, mające na celu budowanie poczucia bezpieczeństwa uczniów na drodze, w domu i szkole. We wtorek podczas apelu uczniowie obejrzeli film z serii „Klub bezpiecznego Puchatka”. Po filmie odbyła się pogadanka  na temat „Co robić, aby być bezpiecznym?”.W czwartek odbył się próbny alarm ewakuacyjny i największa atrakcja tygodnia - wóz strażacki , który przyjechał do naszej szkoły. Panowie Strażacy bardzo chętnie odpowiadali na pytania dzieci, ale także przekazali wiele cennych informacji na temat przestrzegania zasad bezpieczeństwa, a uczniowie mieli możliwość zobaczenia wozu strażackiego od wewnątrz.


 • Witaj Szkoło!
  4 września 2017r. rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Powitaliśmy uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły pierwszy raz - pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją zostali obdarowani słodkimi upominkami - rogami obfitości, które zostały im wręczone przez Panią dyrektor i wychowawczynię klasy pierwszej Małgorzatę Malinowską - Idasiak.  Po akademii uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, a następnie w szkole została odprawiona polowa msza święta podczas, której zostały poświęcone tornistry pierwszoklasistów.

>

 Powrót na górę strony