Rok szkolny 2014/2015

Lipiec

 • " Odjazdowe i słoneczne wakacje "
  Od 6 do 17 lipca 2015 r. już tradycyjnie Szkoła Podstawowa w Bargłówce zorganizowała półkolonię  „ Lato na wsi” dla naszych "milusińskich". Uczestnicy półkolonii bawili się świetnie korzystając z przygotowanych atrakcji, a największą z nich był  całodniowy wyjazd do miasteczka westernowego " Twinpigs" w Żorach i  " Parku linowego" w Olszowie. To idealne miejsca na relaks, wypoczynek i odrobinę szaleństwa. Przez dwa dni  zajęcia odbywały się na krytej pływalni „ Wodnik” w Paniówkach, gdzie do dyspozycji dzieci były dwa baseny pływackie, solankowe wanny z hydromasażem, grota solna, tunel wodny z biczami szkockimi oraz zjeżdżalnia.  Odwiedziliśmy także zaprzyjaźnioną Pizzerię „777” w Knurowie, gdzie do woli dzieci częstowały się, sponsorowaną przez właścicielkę- Panią Izę, smaczną i aromatyczną pizzą. W kolejnym dniu  grupa „starszaków"  rozwijała  sprawność bowlingową, a młodsi uczestnicy  udali się do „ Figloraju" w Rybniku. Ciekawe zajęcia miały miejsce w " Wiejskiej Chacie",  gdzie każdy z nas namalował na szkle piękny obraz. Dla niektórych uczestników było to prawdziwe wyzwanie artystyczne. W piękny, słoneczny dzień dzieci  pojechały na wycieczkę do Śląskiego ZOO w Chorzowie, gdzie  miały okazję zobaczyć niezliczoną ilość zwierząt na swoich wybiegach. Nie zabrakło także wrażeń podczas bliskiego spotkania z kopalnymi gadami- Dino. Pod koniec dwutygodniowego, wspaniałego wypoczynku pojechaliśmy do Rud Wielkich, aby odbyć podróż " ekstra kolejką" i zwiedzić Cysterski Park Kompozycji Krajobrazowych  oraz troszeczkę " poszaleć" na placu zabaw. Z wielkim żalem żegnamy naszą półkolonię a za dofinansowanie wypoczynku letniego bardzo dziękujemy KRPA przy Urzędzie Miejskim w Sośnicowicach. Opiekę nad dziećmi sprawowały: Sylwia Langer, Gabriela Musioł- Zarębska, Dorota Wróblewska, i Martyna Piszkała.

 

 

Czerwiec

 • Noc na "Dzikim Zachodzie"
  W nocy z 26 na 27 czerwca pojawiły się na naszym boisku szkolnym "wigwamy" i "tipi", a obok nich "Indianie" i "kowboje". Bawiliśmy się świetnie. Było rzucanie strzałami do tarczy, strzelanie z łuku i "ujeżdżanie bawołów". O zmierzchu spotkaliśmy się na randce w ciemno , a potem było coś dla ciała - zjedliśmy pyszne smażone kiełbaski. W nocy sprawdziliśmy swoją wiedzę w multimedialnym Omnibusie i poznaliśmy historię Dzikiego Zachodu podczas prezentacji. Były także tańce i wybór najciekawszego stroju. Po tych przeżyciach wszyscy udali się do swoich namiotów na nocny spoczynek. Rano po śniadaniu wróciliśmy do naszych domów. Jak przebiegała noc na "Dzikim Zachodzie" można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 • "Windą do nieba"
  Ten znany przebój Maryli Rodowicz usłyszeliśmy między innymi w wykonaniu  klasy szóstej podczas pożegnania  ze szkołą podstawową 26 czerwca. Była inscenizacja o nieszczęśliwej księżniczce , która poszukiwała księcia, muzyczne dedykacje, kwiaty i podziękowania dla nauczycieli za sześcioletni trud włożony w wychowanie i nauczanie. Uczniowie klasy V tradycyjnie również zadedykowali swoim starszym kolegom wiersze, piosenki i symboliczne upominki. Następnie Pani Dyrektor wręczyła  wyróżnionym uczniom świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce i 100 procentową frekwencję. Uroczystość przebiegała we wzruszającej i podniosłej atmosferze.

 

 • Najlepsi uczniowie „ Super Liderzy” w roku szk. 2014/2015 :
  Kl. I :   Amelia Doleżych, Julia Zok
  Kl. II:  Kacper Rusin, Paweł Wilczek  i Julia Moric
  kl. III:  Wojciech Matuszewski, Zuzanna Czerwińska i Magdalena Biegańska
  kl. IV:  Szymon Matysik ( śr. ocen 5,0), Jakub Matysik (5,0), Tomasz Kałuża(4,8 ),Maja Hyrsz ( 4,8 ), Ryszard Podsiadło ( 4,8 )
  Kl. V:  Magdalena   Niemieczek ( 5,4 średnia ocen   ),  Mateusz  Moric ( 5,3 średnia ocen  ),Radosław Gut ( 5,1 średnia ocen ), Dominik Wilczek ( 4,8 )
  kl. VI:  Paulina Pawłowska (śr. ocen 5,3),  Alicja Majdecka (śr. ocen 5,1 )
  Wyróżnienia za 100 % obecność na wszystkich zajęciach dla
  :
  kl. I :   Krystiana Neubauer
  kl. II : Julii  Moric i  Adama  Niemieczeka
  Wyróżnienie za wysokie wyniki w czytelnictwie dla
  :
  Marcina Juszczyńskiego  z kl. I ( 19 książek )
  Jakuba Matysik  i Ryszarda Podsiadło z kl. IV ( 11 książek )

 • IV Gminne Szkolne Euro 2015 w Szkole Podstawowej w Bargłówce
  17 czerwca 2015 r. w Szkole Podstawowej w Bargłówce odbył się turniej piłki nożnej 5 osobowej „Szkolne EURO 2015”.  W zawodach wzięły udział szkoły podstawowe z gminy Sośnicowice.  Zwycięzcą turnieju została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Kolejne miejsca zajęli zawodnicy: SP Kozłów, SP Bargłówka i SP Sierakowice. Gratulujemy drużynie z Sośnicowic. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i piłki, a zawodnicy zespołów,  które zajęły miejsce od I do III okolicznościowe medale. Puchary, medale i piłki zostały zakupione przez sponsorów, których na zawodach reprezentował Pan Robert Moric. Pan Burmistrz Sośnicowic Marcin Stronczek przygotował również nagrody dla najlepszej drużyny i najlepszego zawodnika turnieju. Pani Dyrektor Sylwia Langer i Rada Rodziców zapewniła wszystkim uczestnikom poczęstunek – kiełbaski z rożna i napoje. Wszystkim, sponsorom, Radzie Rodziców i Pani Dyrektor składamy podziękowanie za przygotowanie i wsparcie zawodów.

 • Pierwsze prawo jazdy
  16 i 17 czerwca 2015 r. uczniowie kl. IV wykazali dużą wiedzę i umiejętności podczas egzaminów na kartę rowerową.
  Wszyscy są posiadaczami pierwszego prawa jazdy po drogach publicznych.
  Życzymy szerokiej drogi i przyjemności z jazdy na rowerze !

 • Stała na stacji lokomotywa -
   
  i czekała na pierwszaków 9 czerwca w Rudach. Nagle gwizd, nagle świst i pojechaliśmy trasą kolejki wąskotorowej. Poczuliśmy się jak w czasach Juliana Tuwima. Za oknami wagoników cudowna zieleń okolicznych drzew i woń koszonych  traw na łąkach. Dotarliśmy do stacji Paproć, gdzie mogliśmy zrobić pamiątkowe zdjęcie z kolejarzami. Następnie wróciliśmy na stację w Rudach. Z dworca udaliśmy się do pobliskiej cukierni, gdzie zjedliśmy pyszne lody. Dalsza trasa naszej wycieczki prowadziła przez Zespół Pałacowo Parkowy. W parku przywitał nas najstarszy dąb na Śląsku "Cysters" oraz pływające w pobliskim stawie kaczki. Na koniec odwiedziliśmy plac zabaw. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu  samochodami  naszych rodziców.
   To był niezapomniany dzień!

 • Pod piracką banderą w Łebie
  ,,ZIELONA SZKOŁA’’
  w tym roku  szkolnym była dla wszystkich bardzo udana. Uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej z Bargłówki wyruszyli  25 maja 2015 roku do Łeby. Zakwaterowanie  i wyżywienie w Ośrodku Wypoczynkowym ,, DIUNA" spełniło nasze oczekiwania; wygodne pokoje, wiele atrakcji, a jedzonko pychotka! W ramach programu  zwiedziły Gdańsk, Gdynię, Sopot-molo, Labirynt, Sarbsk-foki, Park Dinozaurów, Muzeum Parku Słowińskiego, Ruchome Wydmy i popłynęły statkiem w morze. Brały udział w animacji ,,Pod piracką banderą’’, w warsztatach,, Ostoja Słowińska –przyrodniczą perłą’’, olimpiadzie sportowej,i zajęciach rekreacyjnych. Świetnie bawiły się na ognisku i dyskotekach. Dzieci otrzymały Certyfikat Pirata, paszport ,,Morska Przygoda’’, dyplomy, książki i czapeczki. Bezpieczne, szczęśliwe i opalone wróciły do domku.
  Kto nie wierzy niech pyta Jacka Sparrowa !!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ahoj !
  Małgorzata Malinowska - Idasiak

 

 • Miły prezent
  1 czerwca
  z okazji Dnia Dziecka wszyscy uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły zostali zaproszeni do Grill Wędzarni "Zero chemii" pani Kamili Groeger w Bargłówce. Tam zaserwowano nam kiełbaski prosto z grilla oraz zimne napoje. Następnie bawiliśmy się na zjeżdżalniach, karuzelach i huśtawkach na pobliskim placu zabaw. W czasie przerwy w zabawie zjedliśmy pyszne lody, a na koniec poczęstowano nas owocami. Tak smakowicie i wesoło spędziliśmy nasze Święto. Dziękujemy Radzie Sołeckiej Trach, Bargłówki i Radzie Rodziców za zorganizowanie nam tego dnia.

 

Maj

 • „Szkockie warsztaty taneczne”
  Dnia 28 i 29 maja 2015 r. już po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole rodowitych Szkotów Toma i Erica, którzy swoją wizytą przyczynili się do urozmaicenia lekcji języka angielskiego. W ciągu dwóch dni przez kilka godzin uczniowie klas IV-VI mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych prowadzonych przez naszych gości. Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w tych wyjątkowych zajęciach, które jednocześnie uświadomiły wszystkim jak ważny i niezastąpiony w nauce języków obcych jest kontakt z żywym językiem.. To były dni pełne wrażeń i na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

 • Dzień Europejski
  Taniec, muzyka i wspólna zabawa – tak uczniowie naszej szkoły 29 maja obchodzili Dzień Europejski. Uroczystość ta obfitowała w wiele atrakcji, a zainaugurowało ją przedstawienie uczniów kl. V i VI pt. „Przygody czerwonego kapturka” w wersji polsko-angielsko - niemieckiej. W tym dniu uczniowie zaprezentowali również swoje taneczne zdolności w konkursie tańca europejskiego. Każda klasa miała za zadanie zademonstrować jeden taniec europejski w taki sposób, by zaciekawić publiczność i jury. Na scenie pojawiły się grupy prezentujące: kankana, grecką zorbę, włoską tarantellę, niemiecki taniec ludowy oraz walc angielski. Wybór najlepszej grupy okazał się nie lada wyzwaniem, gdyż poziom był naprawdę bardzo wysoki. Jednak zdaniem naszego szanownego jury oraz publiczności najlepiej zaprezentowała się klasa V (niemiecki taniec ludowy) i VI (walc angielski). Wiosenny nastrój i klimat dobrej zabawy towarzyszył nam przez cały dzień. Na kolejną edycję Dnia Europejskiego pozostaje nam czekać do przyszłego roku.

 

 • "Słodka miłość"
  Jak co roku z okazji Święta Matki odbyła się w naszej szkole 26 maja uroczystość, na którą zostały zaproszone Mamy uczniów z klasy pierwszej i drugiej. Dzieci przygotowały część artystyczną, na którą złożyły się wiersze, piosenki, inscenizacje oraz tańce, poprzez które wyraziły swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość. Nie zabrakło także własnoręcznie wykonanych upominków. Po części artystycznej zarówno Mamy jak i wszyscy uczniowie mieli okazję zjeść po kawałku pysznego ciasta. Dziękujemy Mamom za przybycie i przygotowanie słodkiego poczęstunku.

 • "MISTRZ KLAWIATURY 2015”   
  W dniu 21 maja 2015r. odbył się Gminny Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Klawiatury 2015” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Bargłówce. O miano mistrza klawiatury  ubiegało się sześciu uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie, Sośnicowicach i Bargłówki. Celem konkursu było kształcenie umiejętności posługiwania się klawiaturą jako podstawowym urządzeniem komunikacji z komputerem oraz kształtowanie nawyku bezwzrokowego pisania dziesięcioma palcami. Zadaniem uczestników konkursu było przepisanie dwóch tekstów w programie Mistrz Klawiatury II. Liczył się średni czas pisania, za popełnione błędy uczestnik był karany trzema dodatkowymi sekundami za każdy błąd. Komisja konkursowa w składzie:
  Dorota Sznapka, Krzysztof Zawadzki i Bogumiła Pawliczek wyłonili laureatów którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
  „Mistrzem Klawiatury 2015” została Marlena Paszula ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Drugie miejsce zajął Tomasz Matuszek ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Trzecie miejsce zajęła Paula Wojtke ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce.
  Dziękujemy za chęć uczestnictwa w konkursie przedmiotowym "MISTRZ KLAWIATURY 2015” i życzymy dalszych sukcesów  związanych z prawidłową techniką pisania.

 • Mistrz Językowy”  klas I-III
  7 maja w szkole podstawowej w Bargłówce odbyła się IV już edycja Gminnego Konkursu „Mistrz Językowy” dla klas I-III, zorganizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową w Sośnicowicach. W konkursie tym wzięło udział 7 zespołów składających się z dwóch osób ze Szkół Podstawowych w Bargłówce, Sośnicowic, Kozłowa i Sierakowic. Zadaniem uczniów było napisanie dwóch testów: z języka angielskiego i niemieckiego. Testy te sprawdziły wiedzę i umiejętności uczestników w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem, znajomości słownictwa, gramatyki oraz kultury i tradycji krajów anglo - i niemiecko - języcznych. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom wiedzy językowej. Mistrzami językowymi zostali w tym roku Olga Krzyzińska i Antoni Forenda ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach, drugie miejsce zajęli Przemysław Małyska i Anna Czekurłan ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Trzecie miejsce na podium zajęli Kinga Mandel i Martyna  Martyna Kijas ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach., natomiast wyróżnienie otrzymały Vanessa Król i Paulina Król ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w następnych konkursach!
  Opracowała: Beata Urbanek

 • Pierwsza "lekcja" przedszkolaków w szkole
  W czwartek 14 maja mimo deszczu i chmur w naszej szkole było radośnie, gwarno i wesoło. Gościliśmy naszych młodszych kolegów z przedszkoli w Trachach i Bargłówce. Przedszkolaków przywitała pani dyrektor. Następnie dzieci obejrzały program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy trzeciej i drugiej. W trakcie programu trzecioklasiści odczytali najbardziej znane wiersze Jana Brzechwy, które były wstępem do "lekcji uprzejmości", przypomnienia zasad higieny i utrzymania porządku wokół siebie. Następnie pani Ewa Giedrys - Krysa oprowadziła przedszkolaków po szkole. Na koniec wszyscy bawili się w klasie przy grach i zabawach dydaktycznych. Dziękujemy paniom nauczycielkom i przedszkolakom za odwiedziny. Wspólna zabawa na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Kwiecień

 • Odświętnie, majowo, radośnie i swojsko.  Tak właśnie było w naszej szkole 30 kwietnia w czwartek poprzedzający długi majowy weekend. Najpierw, od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja pd hasłem przewodnim: BÓG HONOR OJCZYZNA. Uczniowie klasy V w montażu literacko -muzycznym przy doskonałym akompaniamencie Pauli Wojtke zaprezentowali pieśni patriotyczne oraz teksty klasyki polskiej od Jana Długosza poczynając, przez Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, na Wisławie Szymborskiej kończąc.  Następnie po krótkiej przerwie pogodaliśmy po naszymu  na XI  Szkolnym Konkursie Gwary Śląskiej, którego zwycięzcą został Marcin Kałuża z kl. IV. W tym miejscu serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Bargłówki Lucynie Tischbierek za przyjęcie zaproszenia i ufundowanie cennej nagrody dla laureata konkursu.  Akademię i konkurs opracowała i  przygotowała niżej podpisana, a o oprawę muzyczną zadbał mgr Marcin Kubala.
  Alicja Walus

 

 • Śladami Świętego Jana Pawła II
  24 kwietnia uczniowie z klasy V i VI (6 osób) uczestniczyli w VI Spotkaniach śladami Świętego Jana Pawła II. DPS „Ostoja” w Sośnicowicach zaprosił uczniów z naszej gminy oraz osoby z różnych ośrodków dla osób niepełnosprawnych. Mogliśmy we wspólnej zabawie i rywalizacji w wielu konkursach poznać jeszcze lepiej osobę Papieża-Polaka. Uczestniczyliśmy również we mszy św. ofiarowanej w intencji osób chorych. Miło nam przypomnieć, że nasza szkoła zdobyła najwięcej punktów i zwyciężyła!

 

 

 • "Plastusiowy pamiętnik"
  Teatralną wersję znanej bajki Marii Kownackiej obejrzeli uczniowie klasy pierwszej i drugiej naszej szkoły 29 kwietnia w Teatrze Nowym w Zabrzu. "Plastusiowy pamiętnik" w reżyserii Zbigniewa Stryja to muzyczna , kolorowa, pełna ciepła i humoru bajka o przygodach Plastusia - małego ludzika z plasteliny. Przedstawienie oprócz wartości artystycznych, niosło z sobą też elementy wychowawcze takie jak życzliwość, przyjaźń, dobroć, koleżeństwo. Spektakl zadowolił wszystkie dzieci, co można było wywnioskować po gromkich brawach, którymi nagrodziły aktorów.

 • Książki wcale nie są takie nudne -
  to temat pierwszej części apelu, który odbył się 23 kwietnia w naszej szkole. Zachęcał on wszystkich uczniów do czytania książek, jak i częstego odwiedzania biblioteki szkolnej. W czasie spotkania uczniowie klasy V zaśpiewali własną kompozycję piosenki pt.„ KOKO, KOKO KSIĄŻKA SPOKO”. Uczniów do tej części apelu przygotowała  p. Sabina Scholz – Michalik.

 • W drugiej części apelu, poruszano temat zgubnego wpływu nałogów na organizm człowieka. Przygotowała go p. Danuta Paśnik – Rybińska wraz z uczniami klasy V: Magdaleną Niemieczek, Matuszem Moricem i Dominikiem Wilczkiem. Krótki film oraz przygotowane prezentacje pobudziły uczniów do zastanowienia się czy warto sięgać po używki?

 • Konkurs Piosenki Anglojęzycznej
  22 kwietnia w szkole podstawowej w Kozłowie zapanowała angielska atmosfera. Już po raz drugi uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Bargłówki, Kozłowa i Sierakowic wykonywali piosenki w języku angielskim na II Gminnym Festiwalu Kultury Krajów Anglojęzycznych. W ramach Festiwalu rozegrane zostały dwie konkurencje: Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych, w którym trzecie miejsce zajęły Alicja Majdecka i Paulina Pawłowska z kl. VI oraz Konkurs piosenki anglojęzycznej, gdzie bezkonkurencyjna okazała się Paula Wojtke z klasy VI, która do własnego akompaniamentu brawurowo wykonała piosenkę „Can you feel the love tonight” z repertuaru  Eltona Johna.
  Serdecznie im gratulujemy!

 • Wyjazd do schroniska
  W dniu 23.03.2015r. zakończyliśmy kolejną akcję charytatywną w naszej szkole - zbiórkę karmy dla zwierząt. Przekazaliśmy ją do schroniska w Rybniku-Wielopolu.
  Pojechaliśmy tam nie tylko po to, żeby zobaczyć bezpańskie pieski i kotki, ale głównie po to, żeby dostarczyć im dużą ilość karmy – aż 50 kg!
  Dziękujemy wszystkim darczyńcom! - Samorząd Uczniowski

 

Marzec

 • III Międzyszkolny Konkurs Ładnego Pisania
  25 marca sześciu reprezentantów naszej szkoły: Krystian Neubauer i Julia Zok - klasa I, Wiktoria Białobok i Kacper Rusin - klasa II, Natalia Foit i Weronika Łukomska - klasa III pojechali do Szkoły Podstawowej w Kozłowie, gdzie współzawodniczyli ze swoimi kolegami z pozostałych szkół w konkursie ładnego pisania. Do zadań uczestników konkursu należało kaligraficzne zapisanie niektórych liter alfabetu, wyrazów, zdań, fragmentu tekstu i odwzorowanie szlaczków według wzoru.  Krystian Neubauer okazał się najlepszym "Skrybą" i został Mistrzem Kaligrafii klasy I. Gratulujemy!

 • Łańcuch przeżycia - uczymy się udzielania pierwszej pomocy
  16.03.15 uczniowie klas I –VI spotkali się z ratownikiem medycznym, który uczył udzielania i wzywania pomocy. Uczniowie mieli możliwość ćwiczenia resuscytacji  na manekinie Mini Ania. Każdy może stać się ratownikiem i pomóc ratować życie. Dziękujemy  Panu Robertowi za ciekawe zajęcia.


 

 • "Wiem co to rozsądek, jestem sprawny i zdrowy"
  Po raz kolejny odwiedziła naszą szkołę Klementyna Poprawialska. Tym razem wskazała nam co to jest rozsądek!!! Jak rozsądek wpływa na podejmowanie decyzji i na bezpieczeństwo. Rozsądek powinien dyktować nam również zdrowy tryb życia.

 

 

 • Witaj wiosno!
  Jak co roku w naszej szkole odbyło się tradycyjne powitanie wiosny. W barwnym korowodzie pomaszerowaliśmy nad strumyk, aby tam pożegnać zimę i powitać nową porę roku. Z okrzykami "Żegnaj zimo, witaj wiosno" i zielonym gaikiem - maikiem wróciliśmy do szkoły.

 

 • Dzień inny niż wszystkie
  We wtorek 17 marca nasza szkoła po raz kolejny otworzyła swoje drzwi dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Celem spotkania była  prezentacja bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. Z okazji zwiedzania naszej placówki skorzystało bardzo liczne grono gości z Trach i Bargłówki.
  W tym dniu  dzieci  i  ich rodzice mieli okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach plastycznych i bibliotecznych, zajęciach  z użyciem tablicy interaktywnej, w zabawach  ruchowych na boisku, w pisaniu dyktanda, w nauce tańca belgijskiego oraz mogli skorzystać z  konsultacji z paniami z PPP.
  Oprócz tego wszyscy przybyli mieli możliwość obejrzeć bogato wyposażone sale lekcyjne, porozmawiać z nauczycielami i  pracownikami szkoły, zjeść domowy chleb ze smalcem i kiszonymi ogórkami oraz pokosztować  śląskiego kołocza. Największym  sukcesem tego  dnia  był wspólny występ uczniów, rodziców i nauczycieli w inscenizacji pt. „ Rozważania czarownicy”. Piękne stroje oraz aktorski kunszt został nagrodzony gromkimi brawami.

 

 • Przepis na pachnący chleb
  0, 75 kg mąki, ½  szklanki płatków owsianych,½  szklanki otrębów pszennych, ½  szklanki siemienia lnianego,½  szklanki pestek słonecznika  + pestki dyni ,1 łyżeczka kminku lub sezamu ( można dodać lub nie ),1 łyżka soli ( stołowa )
  Zakwas

  Wszystkie składniki wymieszać z około trzema szklankami wody i zakwasem. Na zakwas odłożyć  pół słoika ciasta ( 1 słoik  ½  litra ).
  Ciasto przełożyć do formy i zostawić na 10 godzin. Piec około 1 godz. – 1 godz. 10 min. W piekarniku nagrzanym do  200 – 160 stopni z teromoobiegiem. Po wyjęciu z piekarnika chleb posmarować oliwą. Zakwas  trzymać w otwartym słoiku 10 godz.. Potem można zamknąć słoik i do 2 tygodni przechowywać w lodówce.

  SMACZNEGO !!!!!

 • Próbny alarm ewakuacyjny
  Po raz drugi w tym roku szkolnym, został przeprowadzony alarm ewakuacyjny uczniów z budynku szkolnego. Tym razem, ćwiczenia obserwował nasz gość, starszy kapitan pożarnictwa P. Józef Glagla. Uczniowie wraz z nauczycielami sprawnie opuścili budynek. Pan kapitan podsumował ćwiczenia, przypomniał wszystkim zasady zachowania w sytuacjach zagrożenia.

 • Wyczesana biblioteka
  9 marca szkolna biblioteka zamieniła się w mini salon fryzjerski i kosmetyczny. Wraz z samorządem szkolnym urządzono imprezę, jakiej jeszcze w bibliotece  nie było. A wszystko zaczęło się od książki o fryzurach... Inspirację do tworzenia oryginalnych fryzur, mali styliści czerpali z dziecięcych poradników o modzie i czasopism branżowych wypożyczonych na tę okazję z zaprzyjaźnionego salonu fryzjerskiego. Uzupełnieniem imprezy było zadanie literackie, polegające na wyszukaniu w wybranych książkach fragmentów związanych z fryzurami. Okazało się, że o przygodach związanych z czesaniem można przeczytać w "Ani z Zielonego Wzgórza", "Roszpunce", "Złotowłosej i trzech niedźwiedziach", "Tajemnicy Rajskiego Wzgórza" i ulubionej przez młodsze dzieci "Martynce".
  Jak wyglądały "warsztaty" w bibliotece można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie:

 

 • Popołudniowe czytanie w bibliotece
  W poniedziałek i wtorek (2. i 3. marca ) odbyły się zajęcia dla uczniów klas I- III pod hasłem „ Głośne czytanie na bibliotecznym dywanie”. Uczniowie klas starszych na głos czytały powieści R. Gościnnego i J. J. Sempego  oraz „ Cudaczek Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej. Powieści były inspiracją do wykonana pięknych rysunków. Na zajęciach utrwalono zasady postępowania w bibliotece i czytelni.

 • "Kto za Tobą w szkole ganiał ..."
  Tę i inne piosenki zadedykowali chłopcy w dniu 9 marca koleżankom i kobietom na apelu z okazji Dnia Kobiet. Była też scenka humorystyczna na temat pań. Na koniec uczniowie złożyli życzenia i obdarowali koleżanki lizakami a panie kwiatami. Dziękujemy!

 

 • Zapraszamy na „ DZIEŃ  OTWARTY”   w  dniu 17 marca 2015 r. o godz. 16,00
  do Szkoły Podstawowej w Bargłówce wszystkich rodziców, a w szczególności rodziców dzieci 6 i 7-letnich.

  W tym dniu czeka na Was wiele atrakcji, miedzy innymi:
  * „Rozważania czarownicy” -  przedstawienie teatralne z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli,
  * Taniec belgijski -  warsztaty taneczne dla rodziców i gości,
  * Dyktando
  dla odważnych - zajęcia polonistyczne „Jak pomóc dziecku z problemami w ortografii”,
  * Gry i zabawy językowe j. angielski i j. niemiecki  - zabawy z tablicą interaktywną,
  * SALOON gier matematycznych - prezentacja i nie tylko - programów, gier i zabaw matematycznych.

  Od 16:00 do 17:00   Można skorzystać z indywidualnych konsultacji  z przedstawicielami Poradni Pedagogiczno Psychologicznej.

Luty

 • Razem tworzymy lepszy Internet
  Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskich obchodów DBI 2015r. W ramach tych obchodów uczniowie wykonali gazetkę ścienną na korytarzu szkolnym, przygotowywali prezentacje multimedialne dotyczące zasad bezpiecznego surfowania w Internecie. Jedną z nich przedstawili podczas apelu szkolnego całej społeczności szkolnej. Na lekcjach zajęć komputerowych zapoznali się ze stroną internetową www.sieciaki.pl. Wzięli udział w kursach e - learningowych "Bezpieczna przygoda z Internetem" oraz "3..2..1.. Internet! "Bądź bezpieczny w Internecie i obejrzyj naszą prezentację klikając w poniższy obrazek.

 • „ Zimowo i tropikalnie” w czasie ferii w Szkole Podstawowej w Bargłówce
  Od 2 lutego do 6 lutego 2015 r.  w Szkole Podstawowej w Bargłówce  zorganizowano zimowisko dla dzieci z Trach i Bargłówki. W zimowych i „ tropikalnych” klimatach uczestnicy bawili się bezpiecznie i wspaniale korzystając z przygotowanych atrakcji.
  Przez dwa dni  zajęcia odbywały się na pływalniach w Paniówkach i Knurowie, gdzie do dyspozycji dzieci były baseny, solankowe jakuzy,  grota solna, tunel wodny i zjeżdżalnie. Podczas jednej z wycieczek, w pięknej zimowej scenerii, dzieci spacerowały w Parku Chopina oraz z przewodnikiem poznawały faunę i florę różnych stref  klimatycznych, a także zachwycały się akwariami pełnymi egzotycznych ryb w Gliwickiej Palmiarni. Ten nowoczesny obiekt umożliwia dzieciom zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy, niż ze szkolnych podręczników oraz pozwala na odpoczynek i relaks. Poprzez zabawę dzieci rozwijały sprawność ruchową, zmysł równowagi i orientacji w Rybnickim Centrum Zabaw Dla Dzieci – „ Fugloraj”. A swój nadmiar energii, uczestnicy wypoczynku zimowego, mogli rozładować na torach bowlingowych grając w kręgle. Tradycyjnie, dzieci odwiedziły „ Mc Donald’s”,  a także były na przepysznej pizzy , na którą zaprosiła nas Pani Iza Kowalska, właścicielka restauracji „ 777” w Knurowie. Bardzo dziękujemy. Opiekę nad dziećmi sprawowały: Sylwia Langer, Gabriela Musioł- Zarębska, Danuta Paśnik- Rybińska i Martyna Piszkała. Za dofinansowanie wypoczynku zimowego bardzo dziękujemy KRPA przy Urzędzie Miasta w Sośnicowicach.

 

Styczeń

 • Bezpieczne ferie - pogadanka z policjantem
  W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi uczniów naszej szkoły odwiedził policjant, który przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas zimowej przerwy. Dowiedzieliśmy się jak poruszać się po drodze, aby być bezpiecznym, gdzie powinniśmy urządzać zimowe zabawy, a gdzie  nie powinniśmy się bawić. Pan policjant wspomniał również jak należy się zachowywać wobec osób, których nie znamy oraz przypomniał  wszystkie numery alarmowe, pod które należy dzwonić w razie zagrożenia życia lub zdrowia. 

 

 • To był bal nad bale
  By tradycji stało się zadość, również w naszej szkole odbył się 29stycznia 2015 r. karnawałowy bal przebierańców. Pomysłowość dzieci i rodziców w przygotowaniu strojów okazała się ogromna. Na sali pojawiły się postacie z bajek i legend: piękne królewny, dzielni rycerze, piraci, wróżki. Uczniowie hasali i pląsali w rytmie żywiołowej muzyki pod kierunkiem naszego "wodzireja" pana Krzysztofa Zawadzkiego. Wspólne zabawy i tańce dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Na następny bal czekamy za rok!

 

 • SUPER UCZNIOWIE
  22.01. 2015 r. zgodnie z Statutem Szkoły, za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie w I semestrze - Rada Pedagogiczna wyróżniła następujących uczniów :
   kl. I :    Agnieszka Pawłowska, Julia Zok,
   kl. II :    Paweł Wilczek,
   kl. IV:   Maja Hyrsz ( 4,9), Jakub Matysik ( 4,9 ), Szymon Matysik ( 4,9 ), Tomasz Kałuża ( 4,9),
  kl. V :   Mateusz Moric (5,2), Magdalena Niemieczek (5,1), Gut Radosław (5,0),Wilczek Dominik (4,8 ),
  kl. VI:   Paulina Pawłowska (5,1), Alicja Majdecka ( 4,9 ).

  Zgodnie z Statutem Szkoły  na wniosek wychowawców za 100% frekwencję na zajęciach w I semestrze  – Rada Pedagogiczna  wyróżniła:
  kl. I : K. Neubauer, K. Pelan, O. Pilarska, D. Wochnik, N. Malinowska, Julia Zok,
  kl. II  :   A. Niemieczek, J. Moric, H. Przyborowska, O. Przybyła, P. Wilczek,
  kl. III :  M. Masorz,
  kl. IV :  K. Serdakowska,
  kl. V  :  D. Wilczek,
  kl. VI :  P. Pawłowska,

   

 • "Szkocki Dzień w Szkole Podstawowej w Bargłówce"
  23 stycznia 2015 r. ku wielkiej radości uczniów i nauczycieli, Tom Allan po trzech miesiącach znowu spotkał się z nami! To już druga  wizyta naszego „przyjaciela” szkoły. Tym razem, dla naszego wspaniałego gościa, uczniowie przygotowali wirtualną podróż po najciekawszych zakątkach Naszej Ojczyzny. Nie zabrakło również przepięknej oprawy muzycznej, a w szczególności piosenki „Loch Lomond”, która swoją melodią wzruszyła wszystkich widzów. Mimo, że nasze spotkanie z tak zacnym gościem nie trwało długo, już z niecierpliwością czekamy na kolejne!  

 

Grudzień

 • Jest  taki wieczór  grudniowy w Szkole Podstawowej w Bargłówce !
  Tradycyjnie, 18 grudnia 2014 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przedstawili bożonarodzeniowe jasełka, w których uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, rodzice, mieszkańcy i zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas  Burmistrz Sośnicowic- Pan Marcin Stronczek. Uczniowie pod opieką Aniołów w niepowtarzalnej atmosferze i przy dźwiękach kolęd pięknie inscenizowali Boże Narodzenie. Nie mogło zabraknąć także życzeń świątecznych podczas dzielenia się opłatkiem. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tego niepowtarzalnego wieczoru oraz wszystkim uczestnikom za obecność.
  Zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w SP Bargłówka.

 

 • "Choinkowe cuda" -
  można było podziwiać na jarmarku świątecznym w naszej szkole 6 grudnia. Każdy uczestnik jarmarku miał okazję posmakować świątecznych wypieków oraz wypić kawę lub herbatę. Było również i coś dla ducha. Jarmark uświetnili swoim artystycznym występem  uczniowie klas IV - VI. Dziękujemy wszystkim z przybycie !

 • W tym roku Mikołaj zawitał do naszej szkoły już 5 grudnia. Obdarował nas ciekawymi  prezentami. Mamy nadzieję, że na nie zasłużyliśmy. Sprawił również, że w  szkole zapanowała miła, przedświąteczna atmosfera. Dziękujemy!

 

Listopad

 • Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają nie tylko wyobraźnię dziecięcą, ale również  pozwalają oderwać się od rzeczywistości. W świat fantazji i marzeń przenieśli się uczniowie klas III- VI w czwartek 27 listopada. Wróżby zostały  połączone z dyskoteką szkolną. Głównym organizatorem tej imprezy byli opiekun samorządu uczniowskiego p. Małgorzata Malinowska – Idasiak oraz nauczyciel Biblioteki Szkolnej p. Sabina Scholz Michalik.

 

 • Spacer podziemnymi chodnikami -
  odbyli uczniowie klas I, II, IV i VI podczas zwiedzania Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach 25 listopada. Zwiedzanie rozpoczęli od multimedialnego Muzeum, gdzie dowiedzieli się jak rozwijało się górnictwo w Tarnowskich Górach. Następnie zjechali 40 m pod ziemię i w mrocznych chodnikach przeszli do komory skąd wydobywały się odgłosy pracujących górników, a z ciemności wynurzył się duch kopalni - Skarbnik. Największą jednak atrakcją był podziemny przepływ łodziami. Podczas wycieczki przewodnik opowiadał o ciężkiej pracy górników i uświadamiał dzieciom ile trudu i mozołu wymagało pozyskiwanie rud cynku, ołowiu i srebra.

 • "Okopach pełnych jęku,
  wsłuchani w armat huk..."
  Na tle biało - czerwonej dekoracji 7 XI uczniowie klasy V przedstawili spektakl historyczno - poetycko - muzyczny.
  Przypomnieli długą, ciężką i krwawą drogę Polaków do niepodległości odzyskanej po 123 latach niewoli narodowej 11 XI 1918r.
  Pięknie, ze wzruszeniem i zrozumieniem recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne.
  Akademię przygotowali: Alicja Walus i Marcin Kubala.

Październik

 • „ Grula, pyra, bulwa… i kartofel , czyli  Święto Ziemniaka w SP Bargłówka”
  20 października 2014 r.  uczniowie klasy II i III gościli uczennice Szkoły Specjalnej w Pyskowicach wraz z opiekunami.  W zajęciach otwartych brali także aktywny udział rodzice naszych uczniów. Tematyka  zajęć  skupiała się wokół ziemniaka. Uczniowie wspólnie rozwiązywali zagadki, wykonywali „ Cudaka- Jarzyniaka”, poznali inne nazwy ziemniaka oraz wysłuchali krótkiej historii o ziemniaku. Współzawodniczyli w konkurencjach sportowych. Dużą frajdę sprawiło wszystkim wykonanie kulinarnego dzieła w postaci sałatki jarzynowej. Pod bacznym okiem rodziców dzieci kroiły jarzynki, które  trafiły do wielkiej miski. Po dodaniu majonezu i przypraw wszyscy z wielką ochotą przystąpili do degustacji. Palce lizać !! Dziękujemy miłym gościom za udział w zajęciach a rodzicom  za pomoc!
  Wychowawczyni klasy II :  Gabriela Musioł-Zarębska

 • 14- X- 2014r. Dzień Edukacji Narodowej - Pasowanie na ucznia
  Zgodnie z tradycją naszej szkoły 14 października odbyło się Pasowanie na Ucznia, Świetlika i Czytelnika. Do szkoły przybyli znamienici goście: Burmistrz miasta Sośnicowice Marcin Stronczek i dyrektor ZEOZ i K Stefan Machnik, którzy wraz z gronem pedagogicznym, rodzicami i uczniami obejrzeli program artystyczny. Występy zostały ciepło przyjęte przez publiczność. Po uroczystym ślubowaniu pierwszoklasistów potwierdzonym podpisem - odciskiem palca w Księdze pamiątkowej szkoły, głównym bohaterom uroczystości wręczono dyplomy i legitymacje szkolne. Pierwszaki   zostały obdarowane  upominkami - woreczkami z logiem gminy Sośnicowice wypełnionymi przyborami szkolnymi -  przez Pana Burmistrza. Podczas uroczystości uczniowie  "pasowali" także zaproszonych gości i nauczycieli, którym nadano "przydomki", wręczono dyplomy i kwiaty. Pod koniec uroczystości miłe słowa wraz z życzeniami skierował Burmistrz Marcin Stronczek i Dyrektor ZEOZ i K Stefan Machnik do nauczycieli i pracowników szkoły. Jak przebiegała uroczystość można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • "Leśna lekcja"
  W ramach edukacji społeczno-przyrodniczej, klasa III podążając ścieżką edukacyjną do lasu, obserwowała zmiany zachodzące w przyrodzie przy użyciu lornetek. Dyskutowali na temat własnych obserwacji, zbierali ,,skarby jesieni’’, rozmawiali o warstwach lasu, roślinach i zwierzętach leśnych. Przestrzegali zasady bezpieczeństwa. JESTEM Z WAS DUMNA  ,, MOJE SKARBY’’.
  M. Malinowska - Idasiak

 • I'm Tom from Scotland ...
  2 października 2014 r.  naszą szkołę odwiedził nietypowy gość – rodowity Szkot, Tom Allan., który jest nauczycielem historii
   i pisarzem. Na spotkaniu z uczniami  za pomocą  slajdów przedstawił najpiękniejsze zakątki swojego kraju. Ponadto, aby jeszcze bardziej przybliżyć wszystkim zebranym swoje szkockie tradycje, ubrany był w kilt. Uczniowie  mieli niepowtarzalną okazję zadać
   p. Tomowi szereg ciekawych pytań ( po angielsku),  na które z ogromną chęcią odpowiadał. Wizyta tak zacnego gościa zrobiła na wszystkich uczniach niesamowite wrażenie.

Wrzesień

 • "Dzień Chłopaka" tuż tuż...
  Zajęcia otwarte dla rodziców przeprowadzone w dniu 26.09.14 w SP Bargłówka.
  Samorząd Uczniowski zwrócił się do uczniów klasy II i III o przygotowanie słodkiej niespodzianki dla wszystkich chłopaków z okazji zbliżającego się DNIA CHŁOPAKA. Sala klasy II zamieniła się w sklepik i cukiernię. Uczniowie pracowali w czterech zespołach. Każdy zespół wybrał szefa, który przydzielał zadania do wykonania. Po odczytaniu przepisu na wykonanie rogalików, uczniowie obliczali cenę produktów i dokonywali zakupów w sklepiku obsługiwanym przez fachową ekspedientkę, Panią Kasię. Zakupione towary w odpowiednich proporcjach trafiły do miski. Przy wielkim zaangażowaniu dzieci i mam ciasto zostało wyrobione i rozwałkowane. Po demonstracji jak uformować rogaliki, uczniowie zwijali kawałeczki ciasta i układali na blasze. Uformowaliśmy 250 rogalików. Do upieczenia ciasteczek zostały zaangażowane mamy i babcie uczniów, mieszkających najbliżej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc. Jak powstawały rogaliki można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.
  Wychowawca klasy II  -  Gabriela Musioł-Zarębska i klasy III Małgorzata Malinowska - Idasiak

 • Witaj Szkoło!
  1 września 2014r. rozpoczęliśmy Nowy Rok Szkolny. Powitaliśmy uczniów, którzy przyszli do naszej szkoły pierwszy raz - pierwszoklasistów. Zgodnie z tradycją zostali obdarowani słodkimi upominkami - rogami obfitości. Po uroczystej akademii uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, a następnie w szkole została odprawiona msza święta podczas, której zostały poświęcone tornistry pierwszoklasistów. Zostali oni również obdarowani przez Księdza Proboszcza miłym upominkiem - linijką z dedykacją " ... największa jest miłość."

 

                                                                                                                    

Powrót na górę strony