Rok szkolny 2016/2017

czerwiec

 • Witajcie wakacje
  Tradycją naszej szkoły stało się uroczyste kończenie roku szkolnego i witanie wakacji. Uroczystość rozpoczęliśmy  odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym klasa piąta wystąpiła w scence humorystycznej dotyczącej życia szkolnego. Następnie odbył się przegląd talentów naszej szkoły. Każda klasa zaprezentowała swój program artystyczny. Uczniowie  deklamowali wiersze, śpiewali piosenki, był popis gry na akordeonie, dzwonkach, odbijania piłeczki pingpongowej oraz występ grupy tanecznej Let's dance. Po części artystycznej  Pani Dyrektor wręczyła  wyróżnionym uczniom świadectwa, nagrody książkowe i dyplomy za bardzo dobre wyniki w nauce i 100 procentową frekwencję. Uczniowie klasy czwartej otrzymali swoje pierwsze prawo jazdy - kartę rowerową. Po akademii w sali gimnastycznej odbyło się wręczenie świadectw przez wychowawców w klasach, uczniowie zaś dziękowali swoim wychowawcom za całoroczny trud wręczając im kwiaty. Uroczystość zakończyła się mszą świętą odprawioną przez Księdza Proboszcza w sali gimnastycznej.

 • „ Mistrzowie Językowi”
  14 czerwca w sali konferencyjnej przy Miejsko- Gminnej Bibliotece  w Sośnicowicach odbyła się  już VI edycja Gminnego Konkursu „Mistrz Językowy”. W  konkursie  wzięło udział 11 zespołów składających się z dwóch osób ze Szkół Podstawowych z  Sośnicowic, Kozłowa, Sierakowic i  Bargłówki. Zadaniem uczniów było napisanie dwóch testów: z języka angielskiego i niemieckiego. Testy te sprawdzały wiedzę i umiejętności uczestników w zakresie słuchania, znajomości słownictwa, gramatyki oraz kultury i tradycji krajów anglo - i niemiecko - języcznych. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom wiedzy językowej. Mistrzami językowymi zostali w tym roku Melania Musioł i Kacper Bąk ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach, drugie miejsce zajęli Laura Jaworka  i Szymon Piecuch ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Trzecie miejsce na podium zajęli  Julia Zok i Marcin Juszczyński ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce., natomiast wyróżnienie otrzymali Amelia Doleżych i Krystian Neubauer ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce. Dziękujemy panu Dyrektorowi Piotrowi Królickiemu, za zaszczycenie swoją osobą na konkursie oraz pani Dyrektor Sabinie Morcinek za udostępnienie sali konferencyjnej  w celu przeprowadzenia imprezy.

 • "Europejski świat bajek i baśni" -
  Ukazali nam uczniowie naszej szkoły w dniu ich święta, a to za sprawą prezentacji multimedialnych, które sami przygotowali.
  Każda klasa zaprezentowała wybrany kraj europejski oraz pisarzy i  ich utwory. Oprócz prezentacji mogliśmy podziwiać piękne stroje, w które przebrali się prezentujący. Był "Kot w butach", "Kopciuszek", "Czerwony Kapturek", "Dziewczynka z zapałkami" oraz wiele innych postaci z bajek i baśni. Po przeglądzie tradycyjnie już wszystkie klasy wraz ze swoimi wychowawcami udali się do do Grill Wędzarni "Zero chemii" pani Kamili Groeger w Bargłówce. Tam zaserwowano im kiełbaski prosto z grilla oraz zimne napoje. Następnie przeszli na plac zabaw, aby  pobawić się  na zjeżdżalniach, karuzelach i huśtawkach na pobliskim placu zabaw. W czasie przerwy w zabawie zjedli pyszne lody, a  Sołtysi Bargłówki i Trach obdarowali ich owocami. Tak smakowicie i wesoło spędzili swoje Święto. Dziękujemy Radzie Sołeckiej Trach, Bargłówki i Radzie Rodziców za zorganizowanie nam tego dnia.

maj

 • "Jesteś Mamo skarbem mym, kocham Ciebie z całych sił"
  To cytat z piosenki, którą uczniowie  śpiewali podczas uroczystości zorganizowanej w naszej szkole 26 maja z okazji Dnia Matki. Jak co roku klasy młodsze: druga i trzecia zaprosiły do szkoły swoje mamy , aby podziękować im za miłość i trud włożony w wychowanie. Przybyłe mamy i tatusiów powitała pani dyrektor Sylwia Langer. Po powitaniu rozpoczęła się część artystyczna. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na dzwonkach, zaprosiły mamy do "Krainy baśni"  i do "Walczyka dla mamy". Następnie wręczyły mamom własnoręcznie wykonane prezenty oraz złożyły życzenia. Po występach zarówno mamy jak i dzieci miały okazję zjeść po kawałku pysznego ciasta.
  Dziękujemy mamom za przybycie i przygotowanie słodkiego poczęstunku. Występy uczniów można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 • "MISTRZ KLAWIATURY 2017”   
  23 maja 2017r. odbył się Gminny Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Klawiatury 2017” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Bargłówce. O miano mistrza klawiatury  ubiegało się ośmiu uczniów klas V i VI ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie, Sierakowicach, Sośnicowicach i Bargłówki. Celem konkursu było kształcenie umiejętności posługiwania się klawiaturą jako podstawowym urządzeniem komunikacji z komputerem oraz kształtowanie nawyku bezwzrokowego pisania dziesięcioma palcami. Zadaniem uczestników było przepisanie dwóch tekstów w programie Mistrz Klawiatury II. Liczył się średni czas pisania, za popełnione błędy uczestnik był karany trzema dodatkowymi sekundami za każdy błąd. Komisja konkursowa w składzie:
  Barbara Belska, Bogumiła Pawliczek, Krzysztof Zawadzki, Michał Nowrot  wyłoniła laureatów, którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
  „Mistrzem Klawiatury 2017” został Martin Wrzecion ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Drugie miejsce zajęła Amelia Śliwowska ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Trzecie miejsce zajął Kacper Noga ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach.
  Dziękujemy za chęć uczestnictwa w konkursie "MISTRZ KLAWIATURY 2017” i życzymy dalszych sukcesów  związanych z prawidłową techniką pisania.

 • W grodzie Kraka
  "09.05.2017 o godzinie 06:00 wyruszyliśmy autobusem do Krakowa. Na  miejscu byliśmy około godziny 10:00. Najpierw zwiedziliśmy Wawel. Widzieliśmy groby słynnych władców polskich oraz pisarzy takich jak Adam Mickiewicz czy  Juliusz Słowacki. Później zobaczyliśmy Smoczą Jamę i Muzeum Figur Woskowych. Na Rynku słyszeliśmy hejnał oraz mieliśmy półtorej godziny  czasu wolnego więc wykorzystaliśmy go na zakupienie pamiątek w Sukiennicach. Jeszcze tego dnia poszliśmy zwiedzić Uniwersytet Jagielloński oraz popłynęliśmy statkiem po rzece Wiśle. Następnie pojechaliśmy busem do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację. Drugiego dnia wyjechaliśmy do Ojcowa. Zwiedziliśmy tam Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i weszliśmy do zamku na Piaskowej Skale i do Jaskini Łokietka. Później wróciliśmy do domu."
  autor - Julia Kowalska kl IV 

 • "Trzy w jednym."
  W miniony piątek tj 12 maja w naszej szkole miały miejsce trzy wydarzenia o charakterze patriotycznym.
  Najpierw odbyła się akademia z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja, następnie apel upamiętniający 140 rocznicę narodzin i 80 rocznicę śmierci Bolesława Leśmiana, a na koniec konkurs "Mistrz mowy polskiej".
  Podczas akademii uczniowie kl. VI na tle biało - czerwonej dekoracji podali okoliczności uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji i  zaśpiewali  dwie pieśni patriotyczne.
  W drugiej części uroczystości pod portretem Leśmiana namalowanym przez ucz. kl. VI Tomasza Salberta jego kolega z klasy  Jakub Matysik w krótkiej prezentacji przybliżył postać wybitnego polskiego poety. Później  uczniowie kl. VI i jedna uczennica kl. IV pięknie recytowali wybrane wiersze. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Jakub Matysik i Tomasz Kałuża w doskonałej interpretacji "Dusiołka" oraz Julia Kowalska jako "Urszula Kochanowska".
  Na zakończenie najlepsi poloniści z klas 2 - 3 walczyli o tytuł "Mistrza mowy polskiej". Musieli między innymi wybierać poprawne wypowiedzi, tworzyć odpowiednie formy gramatyczne od podanych rzeczowników i czasowników, zapisywać na tablicy wyrazy  pułapkami ortograficznymi.
  Mistrzynią okazała się Julia Zok z klasy 3. Gratulujemy.
  Akademię, apel pod względem literackim oraz konkurs  języka polskiego przygotowała Alicja Walus  o oprawę muzyczną zadbał Marcin Kubala.
  A. W.

 • „W magicznym świecie bajek Disneya”
  Z okazji obchodzonego przez Miejsko- Gminną Bibliotekę w Sośnicowicach  Tygodnia Bibliotek i Bibliotekarzy zostaliśmy zaproszeni na musical pt. „ W magicznym świecie bajek Disneya”.

 

kwiecień

 • "Mini komisariat"
  Uczniowie kl. II i III uczestniczyli w projekcie profilaktycznym "Mini Komisariat". Jego głównym celem jest edukacja dzieci (6-10 lat) z zakresu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Nasi uczniowie przebywając w budynku III Komisariatu Policji w Gliwicach dowiedzieli się więcej n/t zawodu policjanta, ćwiczyli powiadomienie o niebezpiecznych wydarzeniach, a także aktywnie sprawdzali swoją znajomość zasad ewakuacji w sytuacjach zagrożenia. Po zdaniu " 5 egzaminów" otrzymali unikatową, odblaskową odznakę policyjną. 

 

 • Popołudniowe spotkanie z Janem Brzechwą

   Kolejne czytanie w bibliotece odbyło się  pod hasłem „W bajecznym świecie wierszy Jana Brzechwy”. Dzieci ze swoimi rodzicami czytały i recytowały wybrane wiersze, rozwiązywały rebusy, odpowiadały na pytania oraz świetnie bawiły się przy kalamburach. Przeprowadzony został również konkurs "Czy znasz wiersze Jana Brzechwy"? Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujmy wiedzy, a rodzicom dziękujemy za przybycie.    

   

                                                                                                         

 • Festiwal Kultury Krajów Anglojęzycznych
  19 kwietnia nasi uczniowie brali udział w IV edycji Festiwalu Kultury Krajów Anglojęzycznych organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kozłowie. W tym roku konkurs wiedzy dotyczył Stanów Zjednoczonych.  Naszym uczniom, Tomkowi Kałuża i Jakubowi Matysik z klasy szóstej, udało się zdobyć trzecie miejsce.  W konkursie piosenki trzecie miejsce zajęła również Julia Moric z klasy czwartej. Gratulujemy!

 

 • „Jan Paweł II - rzecznik radości życia”
  5 kwietnia uczniowie klasy VI uczestniczyli w VIII Dniu śladami św. Jana Pawła II. Impreza odbyła się w Sośnicowicach a została zorganizowana przez DPS „Ostoja”. „Jan Paweł II-rzecznik radości życia” brzmiał temat tegorocznego spotkania. Po obejrzeniu filmu o papieżu rozpoczęły się konkursy i rywalizacja o zajęcie jak najlepszego miejsca na podium. Po przerwie obiadowej była odprawiona msza św. w intencji wszystkich uczestników dnia papieskiego. Następnie ogłoszono wyniki rywalizacji. Każda z drużyn otrzymała drzewko radości, które ma posadzić na swoim terenie. Chociaż nie stanęliśmy w tym roku na podium, wszyscy świetnie się bawili i czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie.

marzec

 • Pogodomy po naszemu
  22 marca odbył się  XIII  Szkolny Konkursu Gwary Śląskiej. W tym roku laureatami konkursu  zostali i nagrody otrzymali uczniowie klasy IV.  Pierwsze miejsce zajęła Julia Moric , drugie  Kacper Rusin, a trzecie Paweł Wilczek. Gratulujemy!
  Serdecznie dziękujemy Pani Sołtys Bargłówki Lucynie Tischbierek za przyjęcie zaproszenia i ufundowanie cennej nagrody dla laureata konkursu.  Akademię i konkurs opracowała i  przygotowała Alicja Walus, a o oprawę muzyczną zadbał mgr Marcin Kubala.

 • Dzień inny niż pozostałe
  W pierwszy dzień wiosny – 21 marca  2017  o godz. 16. w naszej szkole rozpoczął się Dzień Otwarty adresowany przede wszystkim do przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Na początek rodzice spotkali się z pracownicami  PPP  w Knurowie i wysłuchali prelekcji na temat „Jak pomagać dziecku w nauce”, po której chętni mogli skorzystać z  indywidualnych konsultacji. Następnie odbyło się spotkanie rodziców  z Dyrektor Szkoły. W tym czasie ich pociechy pod opieką nauczycieli  zwiedziły budynek szkolny,   nie pomijając żadnej z klas, biblioteki,  szatni, łazienek i sekretariatu.  Po drodze wysłuchali koncertu szkolnych muzykantów.  Na dłużej zatrzymali się bibliotece, gdzie wyznaczone uczennice malowały chętnym twarze, a pozostałe przedszkolaki z lubością oddały  się zajęciom plastycznym. Dla wszystkich zaproszonych gości na Sali gimnastycznej wystąpił szkolny teatrzyk z przedstawieniem: „Serdecznie witamy  w naszej szkole”.
  Ponadto podczas Dnia Otwartego można było wziąć udział w konkursie „Jaka to melodia?”,  „Grach  i zabawach dla najmłodszych”,  sprawdzić się z ortografii, przejść przez  „Tunel niespodzianek”, uczyć się czytać z „Klikiem, skusić się na cukrową watę, ciasto, kawę, herbatę oraz poczęstunek pełen witamin.

 

 • Spece od tabliczki mnożenia
  21 marca najlepsi matematycy z klasy trzeciej - Jonasz Szombara i czwartej - Kacper Rusin wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym "Mistrz Tabliczki Mnożenia" dla uczniów szkół podstawowych organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 w Gliwicach. Uczestnicy konkursu  rozwiązywali zadania polegające na zastosowaniu tabliczki mnożenia do ciekawych zadań, ułożeniu domina matematycznego oraz rozwiązywaniu innych problemów matematycznych. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki i  mamy nadzieję, że nasi młodzi matematycy uplasują się na czołowych miejscach.

 

 • Gminne potyczki czytelniczo - ortograficzne
  17 marca odbył się w Sośnicowicach Gminny Konkurs Czytelniczo - Ortograficzny dla klas III. Wzięło w nim udział 18 uczniów z czterech szkół podstawowych naszej gminy. Szkołę Podstawową w Bargłówce na konkursie prezentowały: Amelia Doleżych, Natalia Malinowska i Julia Zok. Zadaniem uczniów była praca z testem sprawdzającym umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz znajomość pisowni wyrazów. Najwyżej uplasowała się  Amelia Doleżych zajmując  4 miejsce. Zadania konkursowe nie były łatwe, wymagały bardzo dobrej umiejętności czytania ze zrozumieniem , logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek i rebusów, znajomości lektur, umiejętności tworzenia rymowanek, znajomości powiedzeń. Gratulujemy naszym uczestniczkom i dziękujemy Szkole Podstawowej w Sierakowicach za zorganizowanie konkursu.

 

 • Spotkanie witamin
  W ramach projektu "Zdrowo jem więcej wiem" 7 marca uczniowie klasy trzeciej wystąpili w inscenizacji "Spotkanie witamin" przed swoimi rodzicami. Głównym bohaterem tego "spektaklu" był Jaś, który zajadał się słodyczami. Chłopiec wyglądał bardzo źle, miał podkrążone oczy i skołtunione włosy, ciągle  bolał go brzuch. Jego przyjaciółki witaminki postanawiają mu pomóc i zachęcić do jedzenia warzyw i owoców. Na koniec wszystkie "owoce" i "warzywa" razem z Jasiem, który został przekonany do unikania słodyczy, tańczą na urodzinach marchewki. Występ trzecioklasistów bardzo  podobał się rodzicom i został nagrodzony gromkimi brawami.

 

 • Kolejny już raz w naszej szkole odbyło się szkolenie uczniów w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej. Pokaz jaki i szkolenie przeprowadził Pan  Robert Moric przedstawiciel OSP w Bargłówce i zarazem przeszkolony ratownik medyczny. Uczestniczyli w nim  uczniowie klas II i III  i grupa uczniów starszych od IV do VI. W ramach szkolenia uczniowie, przy użyciu manekina, poznali działanie defibrylatora. W zajęciach uczestniczyli Pani Dyrektor Sylwia Langer i ks. Proboszcz Józef Sklorz. Szkolenie odbywało się w ramach prowadzonego programu i konkursu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny uczeń VI edycja".

 

luty

 • Zawody tenisa stołowego
  Nasza szkoła, po wygranych zawodach gminnych, reprezentowała gminę Sośnicowice na kolejnym etapie rozgrywek tenisa stołowego szkół podstawowych. Drużyna w składzie: Kacper Rusin i Rafał Prykan zakończyła zawody na poziomie powiatu zajmując ostatecznie III miejsce.

 

 • Dnia 14 lutego w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne pt: ,,W krainie bajtów’’. Przedstawienie oglądali wszyscy uczniowie. Tematem przedstawienia było bezpieczeństwo w sieci. Aktorzy przedstawiali sytuacje zbyt długiego korzystania z komputera. Mówili, że nie wolno całego dnia spędzać przy komputerze. Skutkiem długotrwałego korzystania z komputera może być pogorszenie się sprawności fizycznej.  Mówili, żeby nie otwierać listów elektronicznych od nieznajomych, ponieważ mogą one zawierać wirusy.  Chcieli nam przypomnieć, że nie tylko można grać na komputerze, ale można go wykorzystać do szukania informacji na temat otaczającego nas świata. Jednakże nie powinno się odrabiać prac domowych wykorzystując tylko informacje zamieszczone w sieci, ponieważ nie zawsze są one wiarygodne.
  autor - Jakub Matysik kl VI

 

 • Razem zmieniamy internet na lepsze
  Pod takim hasłem przebiegał Dzień Bezpiecznego Internetu 2017 r. w Polsce i w naszej szkole. Z okazji tego święta zorganizowaliśmy  apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Podczas apelu  Wojtek Matuszewski uczeń klasy V przedstawił prezentację multimedialną, a uczeń klasy VI Jakub Matysik prezentację filmową dotyczącą bezpiecznego surfowania w Internecie. Następnie wszyscy wspólnie omówiliśmy zasady Kodeksu Bezpiecznego Internetu. Najbardziej aktywni  otrzymali znaczki z logiem DBI 2017r. Zdobyta  podczas apelu wiedza na pewno zwiększy nasze bezpieczeństwo w sieci oraz świadomość istniejących zagrożeń.

 • Bal przebierańców
  Do najważniejszych tradycji karnawałowych należą zabawy i bale. By tradycji stało się zadość, również w naszej szkole odbył się 3 lutego 2017 r. karnawałowy bal przebierańców. Na sali pojawiły się postacie z bajek i legend: piękne królewny, dzielni rycerze, piraci, wróżki. Nad całością czuwał
  dyskdżokej w osobie pani Sabiny Scholz – Michalik. Były między innymi tańce z balonami i taniec na gazecie. Nie mogło się obyć bez wyboru królowej i króla balu, którymi w tym roku zostali Julia Moric i Kacper Kowol. Wspólne zabawy i tańce dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Na następny bal czekamy za rok!

Grudzień

 • Betlejemska droga
  Tegoroczne jasełka „Betlejemska droga” odbyły się 20 grudnia w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej naszej szkoły. Przed występem małych aktorów z klasy drugiej i trzeciej pani dyrektor Sylwia Langer powitała przybyłych do szkoły rodziców, mieszkańców, nauczycieli, uczniów  i zaproszonych  gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Władysława Cyroń, pani Sołtys Bargłówki Lucyna Tischbierek,  Burmistrz Sośnicowic- pan Marcin Stronczek, Dyrektor ZEOZiK pan Piotr Królicki, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej Sośnicowic  - Sołtys Trach pan Henryk Goldman. Podczas jasełek przenieśliśmy się na chwilę do Betlejem, gdzie ukazane zostały scenki z życia nowo narodzonego dzieciątka, Józefa, Maryi, mędrców, pasterzy, aniołów i zwierzątek leśnych. Występ przeplatany był kolędami tworząc klimat refleksji i radości.
  Na zakończenie dzieci złożyły wszystkim świąteczne życzenia. Widownia nagrodziła aktorów dużymi brawami. Po jasełkach pani Dyrektor Sylwia Langer zaprosiła dzieci oraz dorosłych na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy. Można było na nim nabyć ręcznie wykonane przez uczniów ozdoby świąteczne, posmakować pysznych ciast upieczonych przez nasze mamy oraz napić się kawy lub herbaty.
   Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tego niepowtarzalnego wieczoru oraz  uczestnikom za obecność.

 •  Drużynowe zawody tenisa stołowego
  Reprezentacja szkoły w składzie Kacper Rusin, Jakub Matysik i Rafał Prykan wygrali drużynowe zawody tenisa stołowego Szkół Podstawowych Gminy Sośnicowice, które odbyły się 15.12. br w Sośnicowicach. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Kacper Rusin, który wygrał wszystkie mecze. Za Zajęcie I miejsca otrzymał medal oraz dyplom. Nasza drużyna awansowała do rozgrywek rejonowych powiatu gliwickiego.

 • 20.12.2016 r. ( wtorek) od godz. 16:00 serdecznie zapraszamy mieszkańców, rodziców i dzieci na " Jasełka" i jarmark świąteczny.

 • Mała manufaktura
  W środę 7 grudnia klasa druga i trzecia zamieniły się w małą manufakturę. Pod kierunkiem pani Justyny Cebulskiej wykonywaliśmy ozdoby świąteczne. Wycinano, klejono i zdobiono drewniane serduszka i bombki przyniesione przez panią Justynę. Piękne świąteczne ozdoby będzie można nabyć na szkolnym jarmarku świątecznym. Jak pracowaliśmy można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • Górnik w naszej szkole
  6 grudnia gościliśmy w naszej szkole górnika KWK KNURÓW – SZCZYGŁOWICE, pana Bartka Michalika.. Zaproszony gość pokazał zdjęcia i  opowiedział  o pracy w kopalni, która jest niezwykle trudna i niebezpieczna. Przyniesione rekwizyty górnicze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Dzieci miały okazję zapoznać się z  najważniejszymi symbolami i patronami górniczymi. Zadając pytania dowiedziały się wielu ciekawostek  o pracy pod ziemią. Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem.

 • Jak co roku w dniu 6 grudnia zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Wszyscy z pewną niecierpliwością oczekiwali na prezenty. Nikt nie został pominięty, Święty pamiętał o wszystkich. Po otrzymaniu prezentów rozpoczęło się gorączkowe sprawdzanie ich zawartości. Po uśmiechniętych buziach można było się domyślać, że  Mikołaj trafił z podarunkami. Mamy nadzieję, że na nie zasłużyliśmy. Sprawił również, że w  szkole zapanowała miła, przedświąteczna atmosfera. Dziękujemy.

 

Listopad

 • 25 listopada 2016 roku pierwszy raz  świętowaliśmy w naszej szkole „Światowy Dzień Pluszowego Misia”.  Uczniowie klas II-III  przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Różnokolorowe, mięciutkie, puchate, małe i całkiem duże misie towarzyszyły dzieciom podczas wspólnej zabawy. W  trakcie imprezy dzieci poznały historię pluszowego misia. W ramach akcji „ Cała Polska czyta Dzieciom” pani dyrektor, rodzice  i uczniowie czytali opowiadania o pluszowych niedźwiadkach. Nie zabrakło również  przysłowiowego
  " Co nieco”  przygotowanego przez rodziców.  Za pomoc i zaangażowanie wszystkim rodzicom bardzo dziękujemy.

 

 • Andrzejki  i Katarzynki to ostatnia chwila do wróżb i zabawy tuż przed nadchodzącym adwentem. Z tej okazji 16  listopada w naszej  odbyła się dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski i Bibliotekę Szkolną.  Ulubiona muzyka uczniów, karaoke i szereg zabaw sprawiły, że wszyscy wspaniale się bawili.
   Na dyskotece oczywiście nie zabrakło wróżb. Były one miłym przerywnikiem w szalonej zabawie i cieszyły się ogromnym powodzeniem, zarówno wśród dziewczyn, jak i chłopców. Na kolejne andrzejki musimy poczekać do przyszłego roku.

 

 • "Zdrowo jem, więcej wiem " - Promujemy zdrowe odżywianie wśród rodziców.

  Uczniowie klasy II i III w roku szkolnym 2016/2017 biorą udział w projekcie pt: ,,Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Głównym celem tego projektu jest przywrócenie naszych uczniów do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy uczniów nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe oraz skłania do zmiany stylu życia.

  W ramach promocji zdrowego odżywiania klasy II i III przygotowały dla swoich rodziców prezentację multimedialną oraz krótkie przedstawienie składające się z wierszy i piosenek. Uczniowie samodzielnie przygotowywali wiersze oraz rekwizyty, w tym kolorowy talerz, składający się z pysznych i pachnących owoców i warzyw. Dzięki samodzielnej pracy pogłębiali swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania.

 

 • "Rozkwitały pąki białych róż"
  Tę piosenkę  podczas uroczystej akademii, która odbyła się 9 listopada 2016 r. z okazji Święta Niepodległości, ślicznie wykonała uczennica kl. IV Julia Moric. W montażu poetycko - muzycznym przygotowanym przez Alicję Walus i Marcina Kubalę wzięli udział uczniowie klas IV - VI.
  Występujący zaprezentowali m. in. wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Władysława Bełzy  oraz pieśni znane patriotyczne śpiewane chóralnie przez  wszystkich zebranych.

 • Jestem aktywny – pomagam bo lubię
  Dnia 7 i 8. 11.2016r. w naszej szkole gościliśmy pracowników Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, tym samym wszyscy uczniowie brali udział w programie ,,Jestem aktywny – pomagam bo lubię”. Zajęcia prowadzone były w formie otwartej dyskusji, uczniowie poznali historię wolontariusza – gimnazjalisty, rozmawiali o rodzajach pomocy, jaki i komu pomagają w codziennym życiu. Układali puzzle, dopasowywali zdjęcia do wybranych nazw organizacji, wykonywali rysunki. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowe certyfikaty natomiast nasza szkoła otrzymała tytuł ,,Szkoły aktywnej społecznie”. Jak przebiegały zajęcia można zobaczyć klikając na poniższe zdjęcie:

 

 

 • „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".  - Jan Paweł II  
  W dzisiejszym świecie książka nie jest dla naszych dzieci jedynym źródłem informacji, ani głównym źródłem rozrywki.
  Stajemy się społeczeństwem, które czyta coraz mniej. Dlatego, by zachęcić najmłodszych do czytania, uczniowie Szkoły Podstawowej w Bargłówce udali się do przedszkola. W ramach „Roku Wolontariatu” i akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w  październiku br. uczniowie klas IV
   i V czytali swoim młodszym kolegom ich ulubione bajki, bajeczki i wierszyki. Ponownie spotkaliśmy się  w szkolnej bibliotece, by uświadomić młodemu pokoleniu, jak ważny w ich życiu jest kontakt z książką. Celem tych  spotkań było nie tylko „zarażenie” pasją do czytania, ale również zachęcenie  do przyjemnego,  a jednocześnie pożytecznego spędzania czasu wolnego.

 

 • Spotkanie z wolontariuszką
  W czwartek 3 listopada gościliśmy w naszej szkole Panią Roksanę Cieślok - mamę Natalii uczennicy klasy drugiej. Pani Roksana  jest wolontariuszką i postanowiła podzielić się z nami wiedzą na temat wolontariatu. Przedstawiła nam prezentację, podczas której udzieliła odpowiedzi na pytania:
  - Co to jest wolontariat?
  - Kto to jest wolontariusz?
  - Kto może zostać wolontariuszem?
  - Czym zajmuje się wolontariusz?
  - Jakie są rodzaje wolontariatu?
  - Jak można zostać wolontariuszem?
  Pani Roksana opowiedziała także o swojej  działalności jako wolontariuszki podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie.
  Następnie uczniowie opowiedzieli  Pani Roksanie o  akcjach prowadzonych  przez szkołę polegających na bezinteresownym pomaganiu i ludziom i zwierzętom. Na koniec gromkimi brawami podziękowaliśmy Pani Roksanie za ciekawe spotkanie.

Październik

 • Październik miesiącem Biblioteki Szkolnej
  Pierwszy raz w naszej szkole obchodzone było to święto. Biblioteka w  tym miesiącu „wyszła na zewnątrz”  odwiedzając Przedszkole w Bargłówce. W tym czasie  były przeprowadzone lekcje biblioteczne z udziałem uczniów i przedszkolaków  Na zakończenie   miesiąca został przeprowadzony apel przybliżający działalność biblioteki. Wszyscy uczniowie  i nauczyciele zostali poczęstowani wypiekami rodziców. Rodzicom, którzy pomogli w organizacji apelu – bardzo dziękujemy :)

 

 • Wzajemna akceptacja i tolerancja -
  miała miejsce w  piątek 21 października podczas spotkania integracyjnego. W naszej szkole gościliśmy uczniów  Szkoły Specjalnej w Pyskowicach wraz z opiekunkami. Uczniowie klasy drugiej przygotowali dla nich inscenizację wiersza „Na straganie”, a uczniowie klasy trzeciej wystąpili w przedstawieniu ekologicznym „Leśna opowieść”. Następnie odbyły się wspólne zajęcia plastyczne. Dzieci ozdabiały papierowe talerzyki pieczątkami z ziemniaka. Nie zabrakło także słodkości – lizaków i przepysznych ciast upieczonych przez nasze kochane mamy. Podczas całego spotkania panowała niezwykle przyjazna i ciepła atmosfera. Wszystkie dzieci bawiły się świetnie, zapominając o borykających ich na co dzień problemach.
  Dziękujemy miłym gościom za udział w zajęciach a rodzicom  za pomoc!

 

 • 20 października odbyła się w naszej szkole kolejna „żywa lekcja przyrody” tym razem dotycząca życia płazów.

   

   Uczniowie klas II – VI mieli okazję zobaczyć płazy bezogonowe: ropuchy, żaby, kumaki, rzekotki oraz ogoniaste: salamandry
   i traszki. Największe zainteresowanie wzbudziła piękna rzekotka drzewna oraz jaskrawo ubarwione brzuszki kumaków. Uczniowie poznali nie tylko wygląd zaprezentowanych płazów, ale również ich przystosowania do środowiska wodno – lądowego, zdolności kamuflujące, odgłosy, sposób odżywiania, miejsce występowania oraz budowę szkieletu.

 • Ruch to zdrowie i uroda
  10 powodów, dla których warto ruszać się:
  1. Regularny ruch pomaga zachować dobrą linię.
  2. Spalając tłuszcze we krwi, regularny ruch przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu (LDL) i podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu (HDL).
  3. Poprawia krążenie, zwiększa wydolność serca, stabilizuje ciśnienie tętnicze. Pamiętajmy, że serce jest mięśniem.
  4. Zwiększa dotlenienie organizmu.
  5. Stymuluje system odpornościowy.
  6. Chroni przed rakiem.
  7. Pomaga walczyć ze stresem i przepędza depresję.
  8. Pomaga walczyć z osteoporozą.
  9. Osłabia apetyt.
  10. Opóźnia starzenie się organizmu.

 

 • Dzień Edukacji Narodowej
  Jak co roku 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, potocznie zwanej Dniem Nauczyciela. Aby uczcić to święto uczniowie wręczali nauczycielom kwiaty i składali życzenia. Klasy IV - VI przygotowały scenkę teatralną, w której przedstawili w śmieszny sposób życie i odczucia uczniów na lekcjach. Po części artystycznej przemówiła Pani Dyrektor Sylwia Langer i nagrodziła nauczycieli za trud poświęcenia, który wkładają w nauczanie i wychowanie uczniów.

 

 • Rodzice czytają dzieciom w szkole
  Trzecioklasiści bardzo polubili czytanie lektur przez rodziców.
  W czwartek 6 października książkę  "Dzieci z Bullerbyn "czytała
   Pani Ewelina Goldman, a 13 października Pani  Karina Wochnik. Wszyscy słuchali  niezmiernie uważnie, niektórzy nawet robili krótkie notatki. Po zakończeniu czytania dzieci omawiały lekturę, oceniały postępowanie bohaterów i porównywały ze swoimi przygodami. Bardzo dziękujemy mamom z wspólne czytanie.

Wrzesień

 • Spotkanie ze sztuką.
  30 września odwiedzili naszą szkołę
  artyści Studia Małych Form Teatralnych „Sztuka” z Trzebini. Podczas spektaklu zatytułowanego „Czerwony Kapturek” przekonywali do dbania  o przyrodę i segregowania śmieci oraz przestrzegali przed lekkomyślnością i zbytnim zaufaniu do obcych osób. Wszystko odbywało się w bajkowej atmosferze ze śpiewem i tańcem oraz czynnym udziałem dziecięcej publiczności. Co przydarzyło się Czerwonemu Kapturkowi można zobaczyć klikając w poniższe zdjęcie.

 

 • Dzień Chłopaka - Wybory Mistera Szkoły 2013
  Z okazji Dnia Chłopaka odbył się w naszej szkole uroczysty apel, podczas którego Pani Beata Urbanek - opiekunka Samorządu Uczniowskiego - złożyła wszystkim chłopcom serdeczne życzenia. Następnie każdy chłopiec  został obdarowany "słodkim upominkiem". Główną atrakcją apelu było jednak ukoronowanie  Misterów Szkoły 2016. W klasach młodszych został nim Damian Białobok z klasy drugiej, zaś w klasach starszych - Jakub Matysik z klasy szóstej. Gratulujemy !!!

 • "Bezpieczny tydzień"

  W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci, dlatego też  jeden tydzień września poświęcony jest edukacji w tym kierunku. W piątek 23  odbył się apel podczas, którego przedstawiono prezentację poświęconą bezpieczeństwu uczniów w szkole i w domu. Zwrócono uwagę na miejsca w szkole, w których należy zachować szczególną ostrożność, a przede wszystkim na właściwe wsiadanie i wysiadanie z autobusu szkolnego. Następnie omówiono zasady bezpiecznej drogi do szkoły i ze szkoły oraz w jaki sposób reagować na "zaczepianie" przez  osoby obce i jak się zachować  podczas ataku  psa.
   Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.  Na zakończenie apelu uczniowie zostali obdarowani przez Panią Dyrektor znaczkami odblaskowymi.
   Dziękujemy Pani Sabinie Scholz - Michalik za przygotowanie prezentacji.

 

 • Wspólne czytanie
  W ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" rodzice uczniów klasy trzeciej postanowili raz w tygodniu czytać głośno swoim pociechom na zajęciach w szkole. 22 września odwiedziła trzecią klasę mama Agnieszki Pawłowskiej. Przeczytała ona  fragment ulubionej lektury - "Dzieci z Bullerbyn" Astrid Lindgren. Dzieci słuchały bardzo uważnie, a niektórzy nawet z "otwartymi buziami". Czytanie Pani Agnieszki zostało nagrodzone gromkimi brawami. Dzieci przyrzekły, że na pewno przeczytają książkę do końca.
  Serdecznie dziękujemy!

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO !!!
  Dnia 14.09.2016 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. W głosowaniu wzięło udział 60 uczniów, którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 7 kandydatów. Wszystkie glosy były ważne. Nauczycielką nadzorującą przebieg wyborów była opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Beata Urbanek.
  Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego w skład samorządu weszły cztery osoby o największej liczbie głosów z następującym przydziałem czynności w bieżącym roku szkolnym:
  1.      Julia Moric kl. IV –  PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  2.      Maja Hyrsz  kl. VI, Paweł Wilczek kl. IV – ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO
  3.      Jakub Matysik kl. VI – SEKRETARZ
  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! 

 • 15 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Sportu. Rozpoczął się on od apelu podczas, którego opiekunka Samorządu Uczniowskiego Pani Beata Urbanek ujawniła nam wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego, a następnie Pani Dyrektor powitała  przybyłych do szkoły  rodziców, którzy wraz z uczniami i nauczycielami wzięli udział w rozgrywkach sportowych.  Po apelu wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie rozegrały się mecze piłki siatkowej pomiędzy drużynami rodziców, nauczycieli i uczniów klas IV - VI. Obok na bieżni rywalizowali ze sobą  uczniowie klas II i III na sportowym torze przeszkód. Dzieci chętnie podjęły ducha walki i wykazały się dużym sprytem i zręcznością podczas pokonywania przeszkód. Dużo radości i emocji dostarczyły im również zabawy z chusta animacyjną. W tym dniu nie ważne było kto zwycięży i wygra, ale wspólna zabawa uczniów, rodziców i nauczycieli.

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
  Uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu przywitaliśmy się ze swoimi przyjaciółmi na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość poprowadziła Pani Dyrektor Sylwia Langer. Pani Dyrektor przypomniała nam wszystkim, jak bardzo ważne jest stawianie sobie kolejnych celów, które prowadzą do sukcesu, ukończenie kolejnej klasy i dobre oceny na świadectwie  Zwróciła też uwagę na to, że szkoła to nie tylko nauka, ale też miejsce gdzie liczy się przyjaźń, uczciwość, rzetelność i empatia, bo z tym wszystkim wchodzi się w dorosłe życie. Następnie udaliśmy się do swoich klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami. Uroczystość zakończyła się mszą święta, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Józef Skolrz .