Rok szkolny 2018/2019

 

czerwiec

 • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
   To nie było zwykłe zakończenie roku szkolnego. W środę 19 czerwca 2019 roku po raz pierwszy od 20 lat mury naszej szkoły opuścili ósmoklasiści, którzy na początek uroczystości przedstawili zabawne scenki ukazujące historię ich edukacji. Następnie wygłosili przygotowane przez siebie laudacje na cześć pani dyrektor, obu swoich wychowawczyń, nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły. Po uroczym występie ósmoklasiści zostali pożegnani wierszykami i obdarowani drobnymi upominkami przez uczniów klasy VII. I wtedy nadszedł czas na stały punkt zakończenia roku szkolnego, czyli wręczenie świadectw z wyróżnieniem, nagród, dyplomów za wzorową frekwencję, za czytelnictwo oraz kart rowerowych dla czwartoklasistów. Tego dnia żegnaliśmy nie tylko ósmoklasistów, ale ich pierwszą wychowawczynię, odchodzącą na emeryturę panią Bogumiłę Pawliczek - doskonałą nauczycielkę edukacji wczesnoszkolne i informatyki. Z tej okazji jej obecni wychowankowie, uczniowie klasy V przygotowali krótki montaż poetycki.
  A.W.

 • Zamek w Ogrodzieńcu bez tajemnic
  13 czerwca 2019r. uczniowie klas: V i VI  pod opieką wychowawczyni klasy piątej i pani pedagog, uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Zamku w  Ogrodzieńcu. Po ruinach tego ciekawego miejsca oprowadzał nas przewodnik. Najpierw przedstawił on nam historię tworzenia skał wapiennych
  i dolomitowych otaczających zamek oraz odkrytego w pobliżu szkieletu człowieka pierwotnego. Następnie spacerkiem udaliśmy się do ruin zamkowych. Tam dowiedzieliśmy się jak powstał zamek, kto był jego założycielem i jak kolejno zmieniali się jego właściciele. Poznaliśmy także wiele tajemniczych legend związanych z tym miejscem. Po tej ciekawej lekcji historii udaliśmy się do pobliskiej restauracji, aby przede wszystkim ugasić pragnienie i zjeść posiłek.  
  Na końcu zakupiliśmy pamiątki i opaleni, uśmiechnięci, pełni wrażeń, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do domów. Wycieczka ta dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i na pewno długo jeszcze będziemy ją wspominać!

 

 • Gminne Mini Euro 2019
  4 czerwca na naszym boisku szkolnym odbył się turniej piłki nożnej Gminne Mini Euro. Uczestnikami tegorocznej edycji były szkoły z Kozłowa, Sierakowic oraz nasza reprezentacja, która okazała się bezapelacyjnym zwycięzcą. W skład naszej złotej reprezentacji wchodzili: Masorz, Grzegorz Dygóła i Maciej Brzuszczyński. W pierwszym meczu pomiędzy SP Sierakowice i SP Kozłów padł wynik 7-4. W następnych potyczkach nasi zawodnicy wygrali 7-1 z drużyną z SP Kozłów oraz 5-1 z SP Sierakowice. Świetna skuteczność strzelecka, szczególnie późniejszego króla strzelców Jakuba Matysika (8 goli) oraz zaangażowanie i dyscyplina taktyczna całej drużyny dała upragnione złote medale. 2 miejsce w zawodach zajęli piłkarze z Sierakowic a trzecie z Kozłowa, którzy otrzymali odpowiednio komplety srebrnych i złotych medali oraz pamiątkowe upominki i piłki dla swoich szkół. Wyróżnieni zostali zawodnicy z poszczególnych zespołów otrzymując nagrody rzeczowe. Z naszej drużyny za bardzo dobrą postawę otrzymał bramkarz Mateusz Leśniewski. Zgromadzeni kibice mogli dopingować rywalizacji międzyszkolnej oraz delektować się przygotowanym słodkim poczęstunkiem oraz kiełbaskami z grilla, które czekały również na uczestników zawodów. Organizatorem imprezy był Grzegorz Czarny ale przygotowanie całości wymagało udziału wielu bardzo zaangażowanych osób i sponsorów, którym w tym miejscu serdecznie dziękujemy. 

maj

 • Dylematy Internetu
  We wtorek 21 maja odbyły się w naszej szkole prowadzone przez byłego policjanta warsztaty pt. "Dylematy Internetu". Wzięli w nich udział uczniowie klas IV - VII.
  Podczas dwóch godzin uczniowie w skupieniu wysłuchali ciekawej prelekcji, a następnie żywo uczestniczyli w dyskusji na temat zagrożeń i korzyści płynących z Internetu.
  Prowadzący w prosty i bardzo sugestywny sposób opowiadał o zagrożeniach, które mogą spotkać każdego uczestnika sieci. Mówił też o najnowszych metodach stosowanych przez e-przestępców.Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach zadając prowadzącemu masę pytań związanych z omawianym zagadnieniem.

 • Spotkania z Ekologią  z prezentacjami i w plenerze
  W dn. 25.05.2019 r. ( Sobota) zostały zorganizowane II "Spotkania Z Ekologią". Organizatorami tegorocznej edycji byli : Grzegorz Czarny, Łabaj Dariusz, Sylwia Langer oraz uczniowie kl. VIII. Impreza w założeniu była otwarta dla środowiska z udziałem dzieci, uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców. Składała się z II części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej, która odbywała się na terenie szkoły uczniowie i nauczyciel prowadzący przedstawili swoje prezentacje dot. ochrony środowiska, których podsumowaniem były pytania do uczestników. Druga część to już zajęcia plenerowe ( marsz lub wycieczka rowerowa do wyboru) z użyciem mapy oraz konkursy wiedzy przyrodniczej i nie tylko. Uczestnicy i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody związane z tematyką proekologicznego przedsięwzięcia.  Szczególne podziękowania dla  pomagających w imprezie  nauczycieli: Józefa Sklorza, Kariny Kusyk- Bardzińskiej i Beaty Urbanek, którzy sprawowali opiekę oraz pomagali w organizacji poczęstunku.

 • Dzień Rodziny
  23 maja w Szkole Podstawowej w Bargłówce odbył się „Dzień Rodziny” zorganizowany przez uczniów i wychowawców klasy pierwszej i drugiej. W murach naszej szkoły gościliśmy w tym dniu nie tylko rodziców, rodzeństwo, ale również dziadków naszych uczniów. Spotkanie to miało szczególny charakter, gdyż jego celem było nauczyć dzieci szacunku, miłości oraz przywiązania do swojej rodziny. Do życzeń dzieci dołączyły własnoręcznie wykonane prezenty. Podczas spotkania nie zapomnieliśmy o kwestii bezpieczeństwa. Uczniowie zaprezentowali wiersze na temat zdrowego odżywiania i bezpiecznego zachowania w domu i szkole. W dalszej części spotkania to nie tylko dzieci, ale całe rodziny uczestniczyły w karaoke ujawniając swoje talenty wokalne. W tym dniu poranek w naszej szkole upłynął w przyjemnej atmosferze, tym bardziej, że na przybyłych gości na stołach czekały pyszne ciasta i aromatyczna kawa. Dla dzieci również zostały przygotowane słodkie niespodzianki i zdrowe soki. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wszystkich zaangażowanych. Mamy nadzieję, że cele naszego spotkania zostały osiągnięte i w przyszłym roku powtórzymy „Dzień Rodziny” w naszej szkole.

 

 • "MISTRZ KLAWIATURY 2019”   
  W czwartek 23 maja 2019r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Gminnego Międzyszkolnego Konkursu „Mistrz Klawiatury 2019”. O zaszczytny tytuł Mistrza Klawiatury  ubiegało się sześciu uczniów  z klas VI i VII szkół podstawowych w Kozłowie, Sośnicowicach i Bargłówce.
  Celem konkursu było sprawdzenie wysokich umiejętności posługiwania się klawiaturą jako podstawowym urządzeniem komunikacji z komputerem oraz  bezwzrokowego pisania dziesięcioma palcami. Uczestnicy przepisywali trzy teksty w programie Mistrz Klawiatury II. Liczył się średni czas pisania. Za każdy popełniony błąd  uczestnik był karany trzema sekundami karnymi. Komisja konkursowa w składzie:
  Wioletta Łabiak, Danuta Richter i Bogumiła Pawliczek  wyłoniła laureatów, którzy otrzymali dyplomy i cenne nagrody rzeczowe.
  „Mistrzem Klawiatury 2019” została Aleksandra Roman ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Drugie miejsce zajął Szymon Złotkowski ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie. Trzecie miejsce zajęła Natalia Foit ze Szkoły Podstawowej w Bargłówce.
  Indywidualne wyniki przedstawiały się następująco:

  1. Aleksandra Roman – SP Sośnicowice – 441s.(ostateczny czas pisania w sekundach)
  2. Szymon Złotkowski  - SP Kozłów - 512s.
  3. Natalia Foit - SP Bargłówka - 664s.
  4. Dominik Zelek – SP Sośnicowice – 697s.
  5. Przemysław Małyska – SP Kozłów - 718s.
  6. Julia Moric – SP Bargłówka  - 894s.

  Dziękujemy za chęć uczestnictwa w konkursie "MISTRZ KLAWIATURY 2019” i życzymy dalszych sukcesów  związanych z techniką pisania na klawiaturze.

 

kwiecień

 • Uczniowie i uczennice klas 2,4 i 8 uczestniczyli wraz z opiekunami w meczu Kwalifikacyjnym Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Polska-Niemcy, który odbył się w Hali Arena w Gliwicach.
  Publiczności (10-tysięczna) mogła w sportowym dopingu motywować naszą reprezentację do zwycięstwa. Niestety tym razem naszym zawodnikom nie udało się uzyskać korzystnego wyniku.
  Organizatorem wyjazdu był Grzegorz Czarny, który bardzo serdecznie dziękuje rodzicom i krewnym uczniów za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.


 

 • X Spotkanie Śladami Świętego Jana Pawła II - "Papież - nauczyciel odwagi"
  Uczniowie 5 i 6 klasy uczestniczyli w X Spotkaniu ze św. Janem Pawłem. Było to spotkanie integracyjne zorganizowane przez DPS „Ostoja”
   w Sośnicowicach. Temat tegorocznego spotkania brzmiał: „Papież – Nauczyciel odwagi”. Jest nam miło poinformować, że wśród siedmiu grup uczestniczących w spotkaniu zajęliśmy 1 miejsce.

 

marzec

 •  I Dzień Wiosny
  Jak co roku w I Dzień Wiosny odbył się konkurs Gwary Śląskiej pt.: „ Pogodomy po naszymu” Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą znajomością zagadnień dot. naszej gwary. W tym  roku najlepiej zaprezentowali się : Paweł  Wilczek i Julia Moric z kl. VI oraz Jakub Matysik z kl. VIII. W kolejnej części uczniowie mieli możliwość poznać tradycje, zwyczaje i obrzędy wiosenne obchodzone  na terenie Śląska. Zwyczajem naszej szkoły jest również pochód wiosenny  pożegnania zimy.

   

 • Mistrz Językowy”  w klasach   I-III
  20 marca w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej w Sośnicowicach odbyła  się VIII  edycja Gminnego Konkursu Języka Niemieckiego i Angielskiego „Mistrz Językowy” dla klas I-III. W konkursie wzięło udział 12 zespołów składających się z dwóch osób ze Szkół Podstawowych w Bargłówce, Sośnicowic, Kozłowa i Sierakowic
  . Zadaniem uczniów było napisanie dwóch testów: z języka angielskiego i niemieckiego. Testy  sprawdziły wiedzę i umiejętności uczestników w zakresie słuchania i czytania ze zrozumieniem, znajomości słownictwa, gramatyki oraz kultury i tradycji krajów anglo - i niemiecko - języcznych. Mistrzami językowymi zostali uczniowie  ze Szkoły Podstawowej w Sośnicowicach. Naszą szkołę reprezentowali : Tomasz Burzyński, Krzysztof Doleżych, Bartłomiej Dzija, Błażej Rusin, Emilia Kwaśny i Nadia Cieślok. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy sukcesów w kolejnych  konkursach!
   

 • Dzień Otwarty Szkoły
  12 marca w naszej szkole odbył się po raz kolejny Dzień Otwarty. Przygotowane atrakcje zaprezentowano w godzinach popołudniowych, między 16.30 a 19.00. Przedszkolaki oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka naszej placówki, porozmawiać z nauczycielami i pedagogiem szkolnym. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego zamienili się w przewodników i oprowadzali po szkole naszych gości, wręczając im na powitanie informatory szkolne, w których zawarte były podstawowe wiadomości na temat działalności naszej placówki. Następnie  goście mogli obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy I i II. Później mali uczniowie brali udział w zajęciach plastycznych, udali się do biblioteki, gdzie ich twarze zostały przyozdobione kolorowymi wzorkami, puszczali bańki mydlane na boisku szkolnym. Po tych przeżyciach mogli się wzmocnić sokami ze świeżo wyciskanych warzyw i owoców oraz posmakować cukrowej waty. Na koniec odbyły się gry i zabawy przy tablicy interaktywnej oraz razem z rodzicami brali udział w sportowych kalamburach i familiadzie. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za odwiedzenie naszej szkoły i czekamy na nich w nowym roku szkolnym.

 

 

luty

 • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2019
  W ramach tych obchodów 7 lutego odbył się apel. Podczas apelu uczniowie klasy piątej przedstawili inscenizację, która miała na celu przestrzec korzystających z sieci przed zagrożeniami. Podano także sposoby jak chronić się przed wirusami, oszustami internetowymi, spamem, złymi treściami i uzależnieniem. Po inscenizacji przeprowadzono quiz sprawdzający wiedzę uczniów na temat bezpieczeństwa w Internecie . Wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze o czym świadczyły prawidłowe odpowiedzi i dyplomy ukończenia kursów e - learningowych na stronach www.sieciaki.pl oraz www.edu.fdds.pl.
  Po apelu związanym z obchodami DBI 2019, przedstawicielki samorządu uczniowskiego rozdały kartki walentynkowe, co wywołało wiele radości wśród społeczności szkolnej.

styczeń

 • Ach, co to był za bal!
  Dnia 30 stycznia br. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Tego dnia wrażeniom i emocjom nie było końca. Sala gimnastyczna jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniła się w salę balową wypełnioną kolorowymi balonami i plakatami. Z głośników wydobywała się muzyka zachęcają do szampańskiej zabawy wszystkich uczniów naszej szkoły – tych zupełnie małych i tych już całkiem wyrośniętych. Spacerując po szkolnych korytarzach miało się wrażenie, że jest się w jakiejś zaczarowanej bajce, gdzie pirat świetnie dogaduje się z transformersem, a Magda Gessler tańczy z Królową Jadwigą. Tego dnia jakoś mniej było sporów, a i uśmiechy wszystkim dopisywały. Stroje mieniły się barwami tęczy, zaskakiwały kreatywnością swoich twórców. Wszyscy bawili się znakomicie, a parkiet nie świecił pustkami. Podsumowanie tanecznej zabawy stanowiły wybory Króla i Królowej Balu, którymi w tym roku zostali: w klasach I-II Wojciech Goldman i Lena Szuler, a w klasach IV-VIII Amelia Doleżych i Paweł Wilczek. Zwycięzcom gratulujemy! Całą zabawę na zdjęciach uwiecznił Rafał Prykan z klasy VIII – serdecznie dziękujemy.

 

 • III miejsce w Mistrzostwach Gminy Szkół Podstawowych w Piłce Ręcznej Dziewcząt rocznik 2006 i młodsi.

 • III miejsce chłopców w Mistrzostwach Gminny w Piłce Ręcznej Chłopców rocznik 2005-2003.

 • Strażacy w trosce o nasze bezpieczeństwo
  16 stycznia 2019r. Pan kapitan KMPSP - Łukasz Nowak zaprosił naszych uczniów i nauczycieli do wspólnej rozmowy na temat bezpiecznego zachowania
  w domu, szkole, w miejscach publicznych, a także w trakcie zabaw na świeżym powietrzu w zimie.

 

grudzień

 • Piekło – Niebo
  wszyscy znacie, lecz się dzisiaj przekonacie, co jest ważne w życiu: kasa, miłość czy życia sens…?” – tymi oto słowami rozpoczęła szkolne jasełka pani Małgorzata Malinowska –Idasiak, reżyserka tegorocznego przedstawienia. Brali udział w nim nie tylko dzieci, ale także rodzicie i nauczyciele. Było ono wstępem do Kiermaszu Świątecznego, który odbył się w naszej szkole w Bargłówce we wtorek 18 grudnia. Przybyli znamienici goście wśród których znaleźli się Burmistrz Sośnicowic pan Leszek Kołodziej, dyrektorka GZPEO w Łanach Wielkich pani Iwona Duda,  pani sołtys Lucyna Tischbierek, radny Henryk Goldman, była dyrektorka szkoły pani Władysława Cyroń, rodzice, uczniowie, przyjaciele szkoły. Wszyscy obecni jak za sprawą czarodziejskiej różdżki stawali u wrót tytułowego piekła, by za chwilę przenieść się pod bramy nieba.  Podczas trwania przedstawienia odbywała się  oprócz gry aktorskiej także niezwykła gra muzyki i świateł. Wszyscy zebrani oczekiwali w zaciemnionej sali, gdzie jedynie blask migających lampek choinkowych przypominał o istocie Gwiazdy Betlejemskiej, która zaprowadziła pasterzy we właściwe miejsce. My również na moment znaleźliśmy się we właściwym dla tych zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia miejscu. W piękny i prosty, a zarazem bardzo wymowny sposób poczuliśmy wagę i magię tych świąt. Były łzy wzruszenia, była zaduma, refleksja, ale także śmiech i radość. Słowem – wszystko! Po tych kilku chwilach dla naszej duszy przyszedł czas na uciechy kulinarne. Goście degustowali pyszny barszcz z uszkami, szarlotkę na ciepło z lodami, inne wypieki przygotowane przez mamy naszych uczniów. Barszcz został zasponsorowany przez właścicielkę baru „U Betiny”, uszka zakupione przez panią Kwaśny i panią Cieślok.  Można również było zakupić wiele ozdób świątecznych ręcznie wykonanych przez naszych uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Dziękujemy wszystkim, bez których organizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa. Serdeczne podziękowania za organizację  Kiermaszu Świątecznego i Jasełek pani dyrektor Sylwia Langer złożyła swoim nauczycielom, rodzicom i dzieciom.

 

 • Razem na święta dla wychowanków Domu Dziecka 3 w Gliwicach
  #RazemNaŚwięta

  Klasa 8 reprezentująca społeczność  Szkoły Podstawowej w Bargłówce kolejny raz udała się z prezentami do wychowanków Domu Dziecka 3 w Gliwicach. W tym roku głównym podarunkiem od naszych uczniów był bon  na kwotę 800 zł do sklepu Decathlon oraz dołączone do niego słodkości. Klasa 8 po wręczeniu paczek uczestniczyła w zajęciach integracyjnych, jakimi w tym roku były rozgrywki na piłkarzykach. W tym miejscu WIELKIE podziękowania dla wszystkich którzy wsparli tę akcję a w szczególności dla głównego organizatora p. Danuty Paśnik- Rybińskiej oraz rodziców uczniów klasy 8 za umożliwienie transportu i uczestnictwo w odwiedzinach. Dla Was wszystkich jest więc dyplom  pani Dyrektor Domu Dziecka.
  Grzegorz Czarny
   

      

 

 • Św. Mikołaj wśród nas
  „Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
  Wszystkie dzieci na Niego czekają.
  Moc prezentów każdemu przyniesie,
  Każe dziecko z prezentów się cieszy….”
  Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do Szkoły Podstawowej w Bargłówce.
  Dzieci nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyło to o tym, że do szkoły zbliża się nikt inny, jak Święty Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie Święty Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty – dla każdego coś dobrego! Za prezenty dzieci odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami i wierszykami. Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym uczniom wiele radości. Dzień ten na długo pozostanie w naszej pamięci.


 

 • ,, Ważny zawód...'' to tytuł konkursu plastycznego organizowanego w naszej szkole w klasie 1 i 2. Dzieci wraz ze swoją rodziną przedstawiły dowolną techniką różne, dla nich ważne i potrzebne zawody: policjant, strażak, nauczyciel, ratownik medyczny , fryzjer, piosenkarka, rolnik, opiekun zwierząt, kucharz, kierowca....Fantastyczne prace prezentowane i opisane przez dzieci, dały komisji konkursowej poważny dylemat w wyborze tych najlepszych, dlatego też postanowiono przyznać 4 pierwsze miejsca, 2 drugie, 2 trzecie i wyróżnić pozostałe prace:
  I miejsce :Aleksandra Milewska, Lena Szuler kl.1, Wojciech Goldman, Krzysztof Doleżych kl.2
  II miejsce/ Oskar Foit kl.1, Jan Kamiński k.2
  III miejsce /Wojciech Pleś kl.1, Tomasz Burzyński kl.2
  Wyróżnienia otrzymują : Paweł Pieczka, Jakub Pilarski, Maja Grychtolik, Zuzia Piotrowska, Emilia Kwaśny, Nadia Cieślok, Błażej Rusin, Kacper Foit, Filip Śliwiński, Wiktoria Sendor.
  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie, pomysłowość i estetykę wykonanych prac
  .
  Małgorzata Malinowska - Idasiak

listopad

 • Nadszedł czas na wróżby
  Andrzejki to święto, które zna każdy z nas. Jest to nie tylko okazja do dobrej zabawy, ale również jest źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. W naszej szkole zabawy andrzejkowe odbyły się 29 listopada. W godzinach popołudniowych uczniowie klas IV-VIII kultywowali tradycje andrzejkowe, wróżąc sobie z serca, butów, kubków czy kluczy. DJ Kuba i DJ Paweł zadbali, o to aby na imprezie nie zabrakło największych tanecznych przebojów ostatnich miesięcy. Fotograf Rafał uwiecznił całą imprezę na zdjęciach. Największą popularnością cieszyła się w tym roku nasza „ Szkolna Fotobudka.

 

 • „Proszę Państwa oto miś…”
  W listopadowy czwartek wszystkie misie i inne pluszaki opuściły swoje przytulne pokoiki i przybyły wraz z uczniami do Szkoły Podstawowej w Bargłówce. Na korytarzach i w klasach zrobiło się kolorowo i misiowo bowiem pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Rodzice, uczniowie i nauczyciele czytali misiowe opowieści w ramach ogólnopolskiej akcji „ Cała Polska czyta Dzieciom”. W naszej „Misiowej Krainie” najmłodsi poznali historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta. Nie obyło się również bez wspólnych zabaw, tańców i śpiewów, do których zaprosiły: Marta „ Misiaczkowa" oraz Sabina " Pluszakowa".

 

 • " Dla Niepodległej w Szkole Podstawowej w Bargłówce"
  Marzenia Polaków o wolności spełniły się 11 listopada 1918 r. wraz z zakończeniem I wojny światowej.
  Teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury i języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
  Z okazji 100 lat niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęliśmy " Katechizmem polskiego dziecka" zaczynający się słowami - Kto ty jesteś ? Polak mały....
  Podczas uroczystości niespodziewanie pojawił się J. Piłsudski, który wypowiedział te oto słowa: " Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości  i nie ma prawa do przyszłości ". Nasze wspaniałe maluchy również  pochwaliły się swoimi zdolnościami plastycznymi, wykonując patriotyczny mural. W dniu 9 listopada o symbolicznej godzinie 11:11 wraz z 24 tys. polskich szkół i przedszkoli zaśpiewaliśmy " Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji " Rekord dla Niepodległej". Z kolei  na szkolnym podwórku posadziliśmy drzewko upamiętniające 100 - lecie odzyskania  niepodległości. 

 

 • 100 lat Polski Niepodległej
  7 listopada 2018r w Szkole Podstawowej w Bargłówce odbyła się uroczysta akademia związana ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przygotowania do tej wyjątkowej uroczystości w szkole trwały od dłuższego czasu. Uczniowie klas IV - VIII odgrywali liczne scenki od okresu rozbiorów, aż do powrotu Polski na mapy po 123 latach niewoli zaborczej. Nie brakowało również  wierszy związanych z tym wydarzeniem, recytujących przez naszych uczniów.   Na szczególną uwagę zasługiwała wykonana dekoracja, a zwłaszcza plakat z cytatem Józefa Piłsudskiego i biało - czerwone ptaki.  Podczas akademii zostały odśpiewane liczne pieśni patriotyczne na czele z hymnem państwowym. Cała społeczność szkolna była ubrana na galowo i miała przypięte własnoręcznie wykonane kotyliony. Następnie zostały skrótowo opisane losy Naszej Ojczyzny. Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wszystkim występującym za uczestnictwo, przygotowanie  i wykonane stroje.
  Następne takie wydarzenie będzie znowu za 100 lat.

 

 • "Uczymy się od najlepszych"
  Uczniowie klasy 8 uczestniczyli w meczu 9 kolejki Superligi Piłki Ręcznej, w której zmierzyły się drużyny Górnika Zabrze i Stali Mielec. 
  Wyjście na tego typu rozgrywki było kolejną (po Ekstraklasie Futsalu) możliwością bezpośredniego poznania przepisów i taktyki gry bardzo widowiskowej dyscypliny drużynowej.
  Miejscowa drużyna jest w tym sezonie w czołówce najwyższej klasy rozgrywek. Grają w niej reprezentanci Polski oraz innych państw.
  Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 35:26.Doping wypełnionej po brzegi hali w Zabrzu oraz postawa naszych kibiców została nagrodzona możliwością zrobienia sobie
  pamiątkowego zdjęcia z Czupurkiem (oficjalną maskotką drużyny Górnika). W tym miejscu Wielkie podziękowania dla taty Szymona i Gracjana za pomoc w zorganizowaniu transportu i za obecność na meczu.

 

październik

 • Pasowanie na Ucznia
  12 października odbyło się w naszej szkole Pasowanie na Ucznia. W tym dniu swoją obecnością zaszczyciła nas pani Ewa Waliczek pełniąca obowiązki Burmistrza Sośnicowic. Uczniowie klasy I przenieśli wszystkich obecnych do Krainy Smerfów, gdzie pochwalili się swoją wiedzą i umiejętnościami. Słowami piosenki "Pięknie żyć" pokazali, co w życiu jest najistotniejsze. Dużym przeżyciem dla dzieci było uroczyste ślubowanie na flagę naszego kraju oraz pasowanie przez panią Dyrektor Sylwię Langer wielkim niebieskim ołówkiem na Ucznia Szkoły Podstawowej w Bargłówce. Ogromną niespodzianką były przygotowane dla pierwszoklasistów prezenty. Otrzymane tablety na pewno pomogą uczniom w przyswajaniu wiedzy i rozwijaniu kompetencji informatycznych. Wielkie ukłony w stronę wszystkich, którzy uświetnili to ważne dla uczniów wydarzenie!

 

     wrzesień

 • Dzień Chłopaka
  Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Samorząd uczniowski wraz opiekunami Martą Dzwonek i Sabiną Scholz Michalik  przygotował dla chłopców  z okazji ich święta niespodziankę  - zorganizowano ciekawe zabawy i konkursy. Chłopcy mieli do wykonania wiele zabawnych zadań m.in.: tor przeszkód, wypicie soku z cytryny czy ozdobienie krawatu. Wszyscy świetnie się bawili  przy muzyce disco. Na koniec chłopcy zostali  obdarowani pamiątkowymi koronami w kategoriach: Mister Odwagi, Mister Kreatywności, Mister Uśmiechu, Mister Sprawności oraz Mister Tańca.
  Chłopakom dużym i małym życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

 • 24.09. – 28.09.2018r. „Tydzień bezpieczeństwa”
  W tym czasie zorganizowano szereg działań związanych z bezpieczeństwem dziecka w szkole i poza nią. Na zajęciach wychowawcy omówili bezpieczne zachowania w szkole i poza nią. Podczas apelu, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną poświęconą bezpieczeństwu. Przeprowadzono także próbny alarm ewakuacyjny.

 

 • Europejski Dzień Sportu i Sztafeta 100x100 z flagą w ramach ETS
  Społeczność szkolna  w Bargłówce  wraz z reprezentacją rodziców brała  udział w Szkolnym Dniu Sportu, który odbywał się w ramach imprez zgłoszonych do ETS w ramach Ogólnoeuropejskiego projektu " Be Active" pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oficjalnego otwarcia dokonała Pani Dyrektor Sylwia Langer rozpoczynając również Sztafetę z flagą 100x100 m z okazji 100- lecia niepodległości. Następnie kolejno uczniowie, przekazując sobie flagę  pokonywali powyższy dystans aż 202 razy (czyli wykonując ponad 100% planowanej trasy!!!). W biegu ponadto brali udział nauczyciele, rodzice, a także inni członkowie rodzin naszych dzieci. Tradycyjnie już głównym punktem programu były jednak mecze rzucanki siatkarskiej pomiędzy rodzicami, uczniami i nauczycielami. Triumfatorem tegorocznej, bardzo zaciętej rywalizacji zostali rodzice, na drugim miejscu uplasowali się uczniowie, a nauczyciele jak przystało na gospodarzy zawodów, zajęli 3 miejsce. W trakcie wydarzenia organizatorzy wydzielili dodatkowe strefy aktywności (frisbee, kometka, piłka koszowa), uczniowie zadbali o oprawę muzyczną, a najmłodsze klasy urządziły strefę dopingu. Na zakończenie zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary oraz nagrodzono wszystkich uczestników. W imieniu organizatorów serdeczne podziękowanie za aktywny udział dla rodziców i uczniów oraz życzenia dalszej aktywności sportowej.

 • Szkoła Podstawowa w Bargłówce przy współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach 
  rozpoczyna  27 października 2018 r. realizację projektu pt.
  " Dwa- Dziecięca Wszechnica Architektury",
  który będzie realizowany na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 
   
  Projekt jest skierowany do uczniów kl. IV-VIII.
   
  Głównym celem projektu jest prowadzenie edukacji architektonicznej uczniów zgodnie z podstawą programową szkoły podstawowej.
  Każdy uczeń bierze udział w co najmniej jednym 3- miesięcznym cyklu zajęć:
  Cykl 1. 
  " Architektura w moim mieście, kraju, świecie; zajęcia odbędą się 27.10.2018 r., 17.11.2018 r.  i 24.11.2018 r. 
  " W poszukiwaniu skarbów architektury ziemi śląskiej " Czerwony Nikiszowiec- zielony Giszowiec - wycieczka 15.12.2018 r.
   
  Uczniowie mają zapewniony transport autokarem oraz posiłek w czasie zajęć.
  Zajęcia prowadzić będą pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej !

  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczestnictwa w  projekcie.
  Regulamin uczestnictwa w projekcie

   

 • Flora i fauna morska w polskich górach?
  35 uczniów z klas 4-8 uczestniczyło w wyjeździe do Bielska-Białej. Po drodze na miejsce docelowe odwiedzili Muzeum flory i fauny morskiej w Jaworzu, gdzie mogli poznać podstawowe informacje oraz ciekawostki z życia organizmów wodnych. Ponadto zobaczyli film promujący Beskid Śląski dzięki któremu mogli zapoznać się z walorami przyrodniczymi tego regionu. Brali tam również udział w mini konkursach z wiedzy geograficznej. Następnie uczestniczyli w godzinnej trasie turystyczno-krajoznawczej w kierunku szczytu Szyndzielnia. Z pomocą w zdobyciu wzniesienia przyszła im kolejka gondolowa, która ułatwiła pokonanie trasy oraz dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń. Panoramy widoczne podczas podróży oraz z tarasu schroniska wynagrodziły wszystkim wszelkie trudy i kaprysy pogodowe. W tym miejscu szczególne podziękowania dla mam Szymona, Tomka i Adama za niezbędną w organizacji wyjazdu pomoc. Nauczycielami organizującymi wyjazd byli: Danuta Paśnik-Rybińska, Beata Urbanek, Krzysztof Zawadzki i Grzegorz Czarny.

 

 

 • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  W poniedziałek 17 września br. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięli udział obecni w tym dniu uczniowie klas I-VIII, oddawali oni swoje głosy na jednego z czterech kandydatów: Emilię Fait, Julię Zok, Julię Moric i Pawła Wilczka. We wtorek nastąpiło podliczenie i ogłoszenie wyników: najwięcej głosów zdobył Paweł Wilczek i tym samym został przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego. Zastępcami przewodniczącego zostały w tym roku szkolnym: Julia Moric i Emilia Fait. Funkcję skarbnika będzie pełniła Julia Zok.

 

 

 • Witaj pierwsza klaso !
  W poniedziałek trzeciego września odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. Pani dyrektor powitała wszystkich zebranych, szczególnie serdecznie pierwszoklasistów, ich rodziców oraz nauczycieli rozpoczynających pracę w Szkole Podstawowej w Bargłówce. Następnie odczytała list ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej. Kończąc uroczystość tradycyjnie obdzieliła uczniów klasy pierwszej dostarczonymi wcześniej przez rodziców tytami. Później uczniowie udali się do klas ze swoimi wychowawcami. Uroczysty dzień zakończono mszą świętą odprawioną na boisku szkolnym.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót na górę strony